Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pazar sanal, ürün sahte

Sahte ürün pazarı bazı internet siteleri sayesinde atağa kalktı. Uzmanlar tüketiciyi dikkatli olmaları konusunda uyarıyor

Giriş Tarihi: 14.12.2014
Pazar sanal, ürün sahte
E-ticaret sitelerinin son 10 yıldaki atağıyla birlikte dünyada 350 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan sahte ürün pazarı, Türkiye'de de yayılmaya başladı. Alışveriş sitelerinin artmasıyla kendine elverişli bir ortam edinen taklit ürünler, Türkiye'deki internet sitelerinde 3 milyar liralık hacme ulaştı. Toplam pazar ise 20 milyar liraya yükseldi.

MARKALAR MAĞDUR

Türkiye'de saatten giyime, kozmetikten ayakkabıya birçok alanda faaliyet gösteren ünlü markaların sahipleri, ilk başta cirolarını artırmak için fırsat olarak gördükleri alışveriş sitelerinin tuzağına düştü. Diesel'in Türkiye Distribütörü Tahsin Özlenir, hem Türkiye'de üretilen hem de ithalat yoluyla ülkeye sokulan sahte ürünlerin sanal ortamı kuşattığını söyledi. Tüketicilerin bu ürünleri orijinal sanarak aldığını ve kandırıldığını savunan Özlenir, "Türkiye'de e-ticaret hacminin bu yılı 15 milyar TL ile kapatacağı belirtiliyor. Bunun 3 milyarı sahte ürünlerden oluşuyor" dedi.

İNDİRİMDE % 40 SINIRINA DİKKAT!
Saat&Saat'in patronu Ramazan Kaya, paralel ithalatla Türkiye'ye giren ürünlerin yüzde 30'unun sahte olduğunu söyledi. Kaya, "Tüketici sitede ürünün sezon fiyatının üzerinden yüzde 40'tan fazla indirim görürse şüphelenmeli. Ayrıca ürünün distribütörü hakkında bilgi alınmalı" diye konuştu.

PARFÜM DÜNYA TURUNA ÇIKTI
Kozmetik, sahteciliğin en çok vurduğu alanların başında geliyor. Tekin Acar'ın sahibi Tekin Acar da, son yıllarda bazı internet sitelerinde satılan sahte ürünlerden dolayı mağdur olduklarını söyledi. Sahte parfüm pazarının Türkiye'de büyük hacimlere ulaştığını belirten Acar, "Zeytinburnu'nda üretilen markalı parfümler Paris'e ihraç ediliyor. Yurtiçindeki paralel ithalatçılar da oradan malı alıp Türkiye'deki bazı internet sitelerine satıyor. Türk tüketicisi maalesef bu ürünleri orijinal sanıyor" dedi.

ABD'DEN GELEN MALLAR GÜMRÜĞÜ PAS GEÇİYOR

Tahsin Özlenir, bazı alışveriş sitelerindeki sorunun sadece sahte malla sınırlı olmadığını söyledi. ABD'den direkt mal getiren birçok sitenin, ürünlerin fiyatını düşük göstererek gümrük vergisi ödemediğini iddia eden Özlenir, "Bunu kanıtlamak için geçtiğimiz günlerde bir internet sitesinden 150 dolarlık bir ayakkabı aldık. Ürün 4 gün sonra kapımıza geldi. Ne gümrük vergisi alındı, ne sağlık testinden geçti. Biz bu alanda da denetimlerin artmasını istiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazar sanal, ürün sahte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN