Yüksek teknolojiye 3 milyar $'lık destek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yüksek teknolojili ürünler için çalışılan teşvik paketinin detaylarının netleştiğini belirtti. Bakan Nihat Zeybekci, yüksek teknoloji için toplam 3 milyar dolarlık destek sunulacağını ifade etti

Giriş Tarihi: 15.12.2014
Yüksek teknolojiye 3 milyar $'lık destek
'nin daha önce açıkladığı yüksek teknolojili ürünler için teşvik paketi konusunda detaylar netleşiyor. Bugüne kadar 2012'de açıklanan teşvik paketi çerçevesinde teşviklerden yüzde 72 oranında orta ve düşük teknolojili ürün üretimi için yararlanıldı. Doğu Afrika ziyaretlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye dönüş yolunda uçakta gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Zeybekci, yüksek katma değerli ürünler için hazırlanan teşvik paketinin netleştiği bilgisini vererek, yüksek teknolojili ürünler için verilen desteklerin devam ettiğinin altını çizdi.

DETAYLAR AÇIKLANACAK
Yüksek teknolojili ürünler için verdikleri-verecekleri 3 milyar dolarlık destek olduğunu dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti: "Mesela yurtdışından yüksek teknoloji transferi girdi tedarik sistemi çerçevesinde değerlendirilecek çalışmamız var. Yüksek teknoloji ihracatında şu anda 3 milyar dolar civarında verdiğimiz-vereceğimiz destek var. Bu özel bir teşvik. Yüksek teknolojili ürün ihracatımızla ilgili teşvik paketinin detaylarını daha sonra paylaşacağız. Yurtdışında ara malı ve hammadde tedariğinde firma satın almalarını da teşvik ediyoruz. Yurtdışından yüksek teknoloji ihracatı yapan ya da aramalı veya hammadde üreten bir şirket satın alınmak isteniyorsa, bu satın almada danışmanlık hizmetlerinde 500 bin dolara kadar destekliyoruz. O şirket satın alınırsa kredide 3 milyon dolara kadar faiz desteği veriyoruz."

PERSONEL BİRLİKLERDEN
İhracatçı birlikleri, sanayi ve ticaret odaları gibi kuruluşların Sivil Toplum Kuruluşu olmalarının yanında devletin yetkilendirdiği kurumlar olduğunu anlatan Zeybekci, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) Kapatma işlemlerinde bundan sonra da ihracatçı birliklerinin personelinden yararlanmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

SUYU BULANDIRDILAR
Zeybekci, "Bir yıldan bu yana tespit ettiğimiz, suyu bulandıran bazı şeyler var, bunların önüne geçmemiz gerekiyor. İhracat birliklerimizin suistimali değil de fazla cahil cesaretiyle yaptıkları üst düzeyde ihmalleri var. Bunların ortadan kalkması gerekiyordu" dedi. DİR Belgesi kapsamında ithal edilen malların iç piyasaya sürüldüğü iddialarının bu kararda çok fazla etkili olmadğını ifade etti. Zeybekci, ihracatçı birliklerine yapılan devlet yardımlarının kesileceği iddialarını da kesin bir dille yalanladı.

"SON ÇEYREKTE % 3'ÜN ÜZERİNDE BÜYÜME MÜMKÜN"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 3. çeyrek büyüme rakamının görülebilecek en düşük seviye olduğunu, 4. çeyrekte yüzde 3'lerin üzerinde bir büyüme görülmesinin mümkün olacağını belirterek, "Onunla beraber yıl sonu itibarıyla yüzde 3.3'ün üzerinde bir büyümeyi inşallah gerçekleştireceğiz" dedi. Ekonominin son 20 çeyreklik ortalama büyümesinin yüzde 5.8'ler seviyesinde olduğuna dikkati çeken Zeybekci, büyüme sürerken cari açığın gerilemesinin sevindirici olduğunu belirterek, net ihracatın katkısına değindi. Zeybekci, "Geçen yıla göre Türkiye şu anda yüzde 36.7 oranında cari açığını daralttı. Yani bu 19.3 milyar dolarlık cari açık daralması demektir" ifadelerini kullandı.

VOLGA NEHRİ'NDE ÜÇ RO-RO HAZIR
Kasımda ihracatta düşüş olmasına karşı sadece Habur kapısında 300 milyon dolarlık malın beklemede kaldığını anlatan Zeybekci, İran ve Irak sınır kapılarında bekleyen ürünlerin çıkmış olsaydı bu gerilemenin yaşanmamış olacağını belirtti. İran'la olan gümrük sorununun aşılmayacak bir noktada olmadığını aktaran Zeybekci, "İran'la teknik problemler var. Türkmenistan ve Azerbaycan vasıtasıyla ortaya koymuş olduğumuz Ro- Ro projemiz var. Hem TIR'ları hem de demiryolunu geçireceğiz. Türkmenistan tarafı bunu çok hızlı şekilde yapıyor. Bakü tarafında da çalışmalarımız sürüyor. Şu anda Volga Nehri'nde 3 tane Ro- Ro gemimiz var. Bunlar zaman alacak şeyler ama İran kapısını da ihmal etmeden çözmemiz gereken şeyler"

TEMİNAT PROBLEMİ ZİRAAT'LE ÇÖZÜLECEK
Cibuti'de kurulacak Özel Ticaret Bölgesi'nin proje çalışmalarına ocakta başlanacak. Zeybekci, "Bu Türkiye için bir ilk. 99 yıllığına yöneteceğimiz, uygunsa içinde bir liman olan yurtdışında bir yerimiz olacak" diye konuştu. Etiyopya ile Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerine başlandığını hatırlatan Zeybekci, "Ziraat Bankası Genel Müdürümüz ile Etiyopya için çalışmaları sürdürüyoruz. Etiyopya'da bir ofis açacaklar. Oradaki yatırımcılarımızın en büyük sıkıntısı teminat mektuplarında yüzde 3'ün üstünde komisyon vermeleri" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek teknolojiye 3 milyar $'lık destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN