Bu yatırım ekonomiyi karalayanlara cevap

'ın 3 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Tesisi'ni açan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiyle ilgili algı operasyonu yapanlara tepki göstererek, "Bu yatırım ekonomiyi karalayanlara en iyi cevaptır" dedi

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Bu yatırım ekonomiyi karalayanlara cevap
Koç Topluluğu şirketlerinden 'ın Türkiye tarihindeki tek seferde yapılan en büyük sanayi yatırımı hizmete girdi. 3 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Tesisi, Türkiye'nin cari açığını da yıllık 1 milyar dolar düşürecek. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye ekonomisine yönelik hem içeride, hem dışarıda belli çevrelerin adeta sistematik bir algı operasyonu yürüttüklerini belirterek, "Bütün bu operasyonlara rağmen, Türkiye bugün, tarihindeki en büyük sanayi tesisinin açılışını yapıyor. Bu son derece önemli ve manidar. Bu yatırım ekonomiyi karalayanlara en iyi cevaptır" dedi. Yatırımcılara seslenen Erdoğan, "Hiç kimse algılara aldanmasın, gerçeğe baksın, gerçek rakamlara, gerçek manzaraya baksın ve kararını da o şekilde versin" diye konuştu. Irak-Türkiye petrol boru hattı, Bakü-Tiflis- Ceyhan, TANAP ve Doğu Akdeniz gaz projelerini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu projelerle Türkiye'nin gücüne güç katıyoruz. Akdeniz ve Karadeniz'de inşa edeceğimiz 44 milyar dolar tutarındaki 2 nükleer santral yatırımıyla da, inşallah enerjide dünyanın kilit ülkesi konumuna yükseleceğiz. Türkiye sadece transit bir ülke olmayacak. Enerjiye yön veren bir konuma gelecek."

KERVAN YÜRÜYOR

Erdoğan, "Kim ne derse desin, kervan yürüyor. Kim, hangi operasyonu yaparsa yapsın, Türkiye büyümeye, güçlenmeye, hedeflerine doğru bir şekilde, kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bu yatırım bizim için de milletimiz için de büyük bir iftihar kaynağıdır. Tüpraş'a gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

9 YILDA 5.2 MİLYAR DOLAR
Koç Topluluğu'na 2006'da katılan Tüpraş'a o dönemden bu yana 9 yılda toplam 5.2 milyar dolar yatırım yaptıklarını söyleyen Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, "Yeni atılımlar yaparak topluluğumuz içinde enerji şirketlerinin payını önemli ölçüde artırdık. Bu yatırım yeni bir rafineriye eşdeğer nitelikte. Fuel Oil Dönüşüm Tesisi, Tüpraş'ı dünya rafineri piyasasında çok önemli bir noktaya getirecek. Yatırımlarımızla Akdeniz'in en rekabetçi şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz" diye konuştu.

MOTORİN ÜRETİMİ KATLANACAK
Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, 36 ayda tamamlanan tesiste 28 milyon ton ham petrol işleneceğini söyledi. Erkut, "İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman'daki rafinerilerimizden deniz ve demiryolu ile gelecek 4.2 milyon ton fuel oil yeni tesiste işlenerek 2.9 milyon tonu motorin, toplam 3.5 milyon ton petrol ve türevine dönüştürülecek. Motorin üretimimiz ikiye katlanarak yıllık 11 milyon tona ulaşacak. Jet yakıt ve benzinde yüzde 25-30 artış, fuel oilde yüzde 90 azalma olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yatırım ekonomiyi karalayanlara cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN