kullanımı arttı, oranı azaldı

Türkiye'de kullanımı artarken, adedi azaldı.

Giriş Tarihi: 16.12.2014 11:13
Çek kullanımı arttı, karşılıksız çek oranı azaldı
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından 'Bankalara ibraz edilen ve karşılıksız işlemi yapılan adedi ve tutarı' raporu yayınlandı. Rapora göre Ocak - Kasım 2014 döneminde bankalara ibraz edilen 20,2 milyon adet çekin parasal tutarı 526 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi yüzde 5 oranında, çek tutarı ise yüzde 21 oranında arttı.

KARŞILIKSIZ ÇEK ADEDİ YÜZDE 12 AZALDI

Aynı dönemde, parasal değeri 17,3 milyar TL olan 586 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalırken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 7 oranında artış gösterdi. Bu arada, Ocak - Kasım döneminde karşılıksız işlemi yapılan çeklerden, 3,7 milyar TL tutarındaki 156 bin adeti daha sonra ödendi.

Kasım 2014 itibariyle karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet ve tutar olarak yüzde 3 oldu. 2013 yılı sonunda bu oranlar adet olarak yüzde 3 tutar olarak yüzde 4 idi.x

EN FAZLA KARŞILIKSIZ ÇEK İSTANBUL'DAN

Kasım 2014 itibariyle, adet olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan beş il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde İstanbul ilk sırada yer alırken, bu ili Ankara, Antalya, Konya ve Adana izledi.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il yüzde 26 ile Ordu oldu. Bu ili, yüzde 11 ile Tunceli, yüzde 11 ile Konya, yüzde 10 ile Siirt, yüzde 9 ile Hakkari takip etti. En az karşılıksız çek oranına sahip iller ise Kırşehir, Karabük ve Çankırı oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çek kullanımı arttı, karşılıksız çek oranı azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN