Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten 'iflasa yakın' notu

Giriş Tarihi: 17.12.2014
Moody's'ten 'iflasa yakın' notu
Üçüncü çeyrekte bankacılık sektöründe son 10 yılın en kötü bilançosuna imza atan, 301 milyon TL zarar açıklayan, mevduatı 3.6 milyar TL azalan, her gün 6 milyon TL batıran paralel yapının bankası Bank Asya'ya ikinci not şoku geldi. Ağustosta bankanın uzun vadeli kredi notunu düşüren reyting şirketi bu kez mevduat ve kredilerdeki kötü gidişata vurgu yaparak not indirdi.

BİR KADEMEDE İŞİ BİTER
Kredi derecelendirme kuruluşu dünkü açıklamasında bankanın mevduat tabanı ve kredilerinin üçüncü çeyrek sonu itibarıyla yüzde 20'ye yakın daraldığına dikkat çekerek temel kredi değerlendirme notunu Caa3 düzeyinden Ca'ya çekti. Bu not kurtarılması beklenen, iflasa yakın anlamına geliyor. Ca'nın bir kademe altı iflas seviyesine işaret ediyor.

SUKUK TA HVİLİNE DE DARBE
Moody's, ikincil piyasada işlem gören dolar cinsi sukuk tahvillerinin kredi notunu da bir kademe indirerek C'ye düşürdü. Bankaları ülkelere kıyasla farklı bir yöntemle değerlendiren Moody's, bankaların kredi notlarını oluştururken hem mali güç notuna hem de destekleyici faktör olarak tanımladığı mevduat ve borçlanma notlarına bakıyor. Olumsuz açıklamaların ardından Asya Yatırım'ın yoğun alımlarıyla Bank Asya hisseleri borsada düşmekten kurtuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's'ten 'iflasa yakın' notu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN