'dan 'ye 7 milyar dolarlık rest

Maliye Bakanlığı, para birimi de yaşanan sert değer kaybının ardından piyasaya doğrudan müdahale etti.

Giriş Tarihi: 17.12.2014 11:39 Güncelleme Tarihi: 17.12.2014 12:04
Rusya'dan ABD'ye 7 milyar dolarlık rest
Piyasalarda yaşanan çalkantının ardından harekete geçti. Rusya Maliye Bakanlığı, para birimi de yaşanan sert değer kaybının ardından piyasaya doğrudan müdahale etti.

RUBLE YENİDEN DEĞER KAZANDI


Ruble, Maliye Bakanlığı'nın döviz stokundan satışa başladığı açıklamasının ardından hızla değer kazandı. Ruble, dolar karşısında değer kaybını bu sabah da devam ettirerek dolar karşısında yüzde 5'in üzerinde kayıpla güne başlamıştı. Dolar/ruble kuru dün 80 seviyesinin üzerine çıkarak tarihi zirveyi görmüştü.

Müdahalenin ardından ruble, dolar karşısında yüzde 5'in üzerinde değer kazanarak 64.37 seviyesine indi.

7 MİLYARLIK MÜDAHALE

Rubleyi desteklemeye çalışan Rusya Maliye Bakanlığı yaklaşık 7 milyar dolar tutarındaki döviz stokundan satış yaptığını açıkladı. Maliye Bakanlığı'nın uzun vadeli stratejik planlama bölümünün başında bulunan Maxim Oreshkin, Reuters'a yaptığı açıklamada, satılacak döviz tutarının "(piyasadaki) duruma bağlı" olacağını söyledi.

AMERİKA KÖŞEYE SIKIŞTIRMIŞTI

Rusya, Kırım'ı işgalinin ardından Başkanı Obama'nın uyarısı sonrası başlayan politikalarının sonucu olarak zor günler yaşıyor. Amerika, Suudi Arabistan'ı da yanına alarak uyguladığı petrol politikalarıyla Rusya ve onun petrol ortağı İran'ı köşeye sıkıştırdı. Rusya, petrolün varil fiyatının 60 doların altına inmesiyle ekonomik bunalıma girdi. Putin ekonomik bunalımı aşmak için Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmanın yollarını aramaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan ABD'ye 7 milyar dolarlık rest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN