'nın müdahalesi sonra rakamları...

müdahale etti, dolar ve euro yatay seyrediyor.

Giriş Tarihi: 17.12.2014 17:06
Rusya'nın müdahalesi sonra döviz rakamları...
Küresel gelişmeler ve iç siyasi gerginliklerle dün yeni rekor düzeye yükselen dolar, yeni güne 2.37 liranın üzerinde başladı. Bir süredir hızla düşerek 60 doların altına gerileyen Brent tipi petrolün varil fiyatı ise dünkü 59.50 - 60.00 dolar düzeyinde hareket ediyor. Kesintisiz yükselişle dün 2.4140 liraya çıkarak tüm zamanların yeni rekor düzeyine tırmanan dolar, Merkez Bankası'nın, enerji ile ilgili kamu kurumlarının ayda 1.0 - 1.5 milyar dolarlık talebini piyasadan çekmesiyle gerilediği 2.37 - 2.38 dolar bandında hareket ediyor. Euro ise 2.9536 seviyelerinde yüzde 0,16 kayıpla işlem görüyor. Öte yandan Maliye Bakanlığı rubleye müdahalede bulunuyor. Bloomberg News'de yer alan habere göre, Rusya döviz piyasasında doğrudan satış yoluyla rubleye müdahale ediyor. Doğrudan müdahale sonrasında ruble/dolar 68'den 62.63'e kadar geriledi. Fakat kısa bir süre sonra tekrar 67 seviyesine çıktı.

Rusya Maliye Bakanlığı doların yükselişini engellemek için 7 milyar dolar civarında döviz stoğu satmaya hazır olduğunu açıkladı. Türkiye'de ise doların rekor düzeylere çıktığında, parite etkisiyle 3.0 lira üzerine çıkan euro da, yeni güne dolardaki düşüşle birlikte çekildiği 2.96 - 2.97 lira düzeylerinde başladı ve döviz sepeti de 2.67 üzerinde kaldı.

FAİZ YÜKSELDİ

Gelişmekte olan ülkelerdeki satışların yanı sıra 14 Aralık operasyonunun gerilimi tırmandırması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın operasyonların süreceği sinyali vermesi ve başta AB olmak üzere gelen eleştirileri dikkate almaması doların yeni tarihi zirveyi tırmanmasına neden oldu. Rusya merkez bankası ise petrol fiyatlarındaki düşüş ve yaptırımlar nedeniyle ülke ekonomisinin resesyona doğru sürüklenmesiyle rublede görülen kayıpların önüne geçmek için politika faizini ani bir kararla yüzde 10.5'ten yüzde 17'ye yükseltti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi kısmama kararıyla 20 dolar yitiren Brent petrolünün varil fiyatı 59.64 dolar, ABD hafif petrolünün varil fiyatı da 55.35 dolar düzeyinde hareket ediyor.

FED AÇIKLAMASI

Yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk defa faiz artıracak olan ABD Merkez Bankası'nın piyasaya yön verecek kararı bu akşam açıklanacak. FED yetkilileri bu toplantıda hedefin altında seyreden ABD enflasyonu ile Avrupa ve Asya ekonomilerindeki zayıflığa rağmen faizlerin "uzunca bir süre" düşük kalacağı ifadesinde değişiklik yapılıp yapılmayacağına karar verecek. FED'in kararlarında, faiz artırımının beklenenden daha erken yapılacağına ilişkin bir ifade yer alması durumunda, Türkiye gibi gelişmekte olan ükelerin piyasalarına kaynak akışının kesilmesi bekleniyor. Böyle bir gelişme başta lira olmak üzere, birçok gelişmekte olan ülkenin para birimlerini olumsuz etkilerken, bu piyasalarda hisse senetlerinden de çıkışlar ve borsalarda düşüşler yaşanacağı belirtiliyor.

AVRUPA'YA KÖTÜ SÜRPRİZ

Fitch Ratings'in internet sitesinden yapılan açıklamada EFSF'nin uzun vadeli kredi notunun "AA+" seviyesinden "AA"ya düşürüldüğü açıklandı. Fitch açıklamasında, not eylemi sonrasında EFSF'nin 15 Ekim'de alındığı negatif izlemeden de (RWN) çıkarıldığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'nın müdahalesi sonra döviz rakamları...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN