Ekonomide büyük devrim

Türkiye ekonomisinde yapısal dönüşümün fitili ateşlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi kurmaylarıyla açıkladığı eylem planında tasarruf ve üretim ön plana çıktı. Özellikle kamuda israfın sona ermesi için Başbakanlık Genelgesi çıkarılması kararlaştırıldı

Giriş Tarihi: 19.12.2014
Ekonomide büyük devrim
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 6 bakanla birlikte ekonomide 425 eylem planı açıkladı. Ekonomide yapısal dönüşümü sağlayıp, büyüme potansiyelini artırmayı hedefleyen dönüşüm programlarında tasarruf ve üretim ön plana çıkarken, kamuda ise israfın azaltılması için düğmeye basıldı.

PLAKET YERİNE FİDAN

Başbakan Davutoğlu, israfın önlenmesinin önce kamudan başlayacağını belirterek, "Herkes 'Acaba elimdeki kaynağı nasıl kullanırım' derken, aynı zamanda 'Acaba israfı nasıl engellerim' sorusunu da kendisine soracak" dedi. Buna göre, bir Başbakanlık Genelgesi çıkarılacak. Yerel yönetimler, valilikler veya diğer kurumlar plaket hediye sunumunda bulunmayacak. Yerel yönetimlerden, siyasilere hediye/plaket yerine bölgelerine fidan dikmeleri istenecek.

LÜKS YAYINLARA SON

Lüks yayınlar yerine faaliyetler internet ortamında veya flaş disklerle ek bir masrafa ihtiyaç olmadan tanıtılacak.

TAŞIT MODÜLÜ KURULACAK

Maliye Bakanlığı bünyesinde taşıt modülü kurulacak. Kamuda sağlıklı taşıt envanteri oluşturulacak. Satın alma ve kiralama maliyeti karşılaştırılacak. Ekonomik ömrünü tamamlayan araçlar tasfiye edilecek. Kamu tesisleri incelenecek. Kimi tasfiye edilecek, kimi özelleştirilecek kimi de işletilecek. Kâr etmeyen döner sermaye işletmeleri kapanacak. Hizmet binaları standartları belirlenecek. Hizmet binası yapmak isteyen önce Hazine arazisini kullanacak. Kurumlara personel tavanı gelecek. İhtiyaç önce atıl personelle karşılanacak. Kamu binalarında enerji etütleri yapılacak. Verimlilik için projeler hazırlanacak.

REÇETELERE SIKI KONTROL

Akılcı ilaç kullanımına ilişkin kampanyalar yapılacak. Tüm hekimlerin reçeteleri kontrol edilecek. Riskli işlemler için uyarı ve ceza gelecek. Kademeli sevk zinciri 2016 sonuna kadar uygulanacak. 2-12 yaş arasındaki çocukların diş kontrolü aile hekimleri tarafından yapılacak.

"AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT" MESAJI
Başbakan Davutoğlu, tasarrufların istenilen düzeyde olmadığını belirterek, "Her vatandaşımız, hane halkımız kendi planlamalarını yaparken gelir ve tüketimi dikkate almalı. Cep telefonların kullanımından tüketim araçlarının kullanımına kadar. Genel bir tasarruf kampanyası ile tasarruf bilinci güçlendirilecek. Tüketici kredisi ile ilgili ek sıkılaştırma yok" dedi.

KENTSEL RANTA VERGİ GELİYOR
Hükümetin açıkladığı eylem planına göre, gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik uygulamalar gözden geçirilecek. (İmar planı değişikliklerinde emsal artışı olan parsellerin artan değerinin yüzde 40'ının kamuya ödenmesi planlanıyor.) Başbakan Davutoğlu gayrimenkul rantına ilişkin soru üzerine "İnşaat önemli rant alanı olursa sanayi yatırımı cazibesini kaybeder. Gelir adaleti olarak bütün bu topraklar ülkenin ortak kıymetidir. Yeni gelir alanında kamu payı olarak doğru değerlendirilmeli" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da inşaat sektöründe yeni imar planları ya da imar planlarındaki değişikliklerle ciddi rantların oluştuğunu söyledi. Babacan, fırsat eşitliği, adalet ve rantın ne kadarının devlete kalması konularında başlattıkları çalışmayı yakında bitireceklerini söyledi.

EKONOMİDE BALON RİSKİ YOK
Başbakan Davutoğlu, reel sektörün dış borcunun milli gelire oranının yüzde 15.7 gibi makul bir düzeyde bulunduğunun altını çizerek, "Finans ve reel sektörde balon etkisi yapacak bir şişkinlik yok. Reel sektörün dış borcuyla ilgili kısa dönemde bir risk görmüyoruz" dedi. Davutoğlu, gerektiğinde tedbir alabileceklerinin de altını çizdi.

LÜKS TÜKETİME ÖTV GELİYOR
Eylem planıyla lüks tüketimin de frenlenmesi amaçlanıyor. Buna göre, lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit edilecek ve caydırıcı vergilendirme yapılacak. Bu kalemde ÖTV'ye tabi olan listeler gözden geçirilecek. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yerli sanayiye haksız rekabetle zarar veren ithal ürünleri ve destekleri engelleyici çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Bunun üzerine koymuş olduğumuz çalışmalar bizim için antidamping vergileriyle de gümrük vergilerini artırmak şeklinde yansıyor. Önümüzdeki dönemde de gerek elektrik elektronik ürünlerde gerekse diğer alanlarda bu çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

TÜRKİYE RUSYA ŞOKU YAŞAMADI
Rusya'daki durumun Türkiye'ye yansıyıp yansımayacağına ilişkin olarak da Davutoğlu, şunları söyledi: "Dolar, TL karşısında değer kazandı ama finans sistemimiz sağlam. Herhangi bir şok etkisi yaşamadan bunu atlatabildik. Türk ekonomisinin sağlamlığı ve krizlere dayanıklılığı konusunda tereddüdümüz yok. Kimse, hiçbir şekilde bu anlamda ekonomimizden olumsuz bir gelişme beklememelidir. Kendimizden eminiz."

KULLANILMIŞ GİYSİLER ATILMAYACAK
Kulanılmış giysi, ayakkabı vb. ürünlerin yeniden değerlendirilmesi için işlevsel ve sürekli yapılar oluşturulacak. Su israfının azaltılmasına yönelik bilinçlendirme ve yönlendirme faaliyetleri yürütülecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide büyük devrim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN