Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in 'sabır' mesajındaki gizli tarih

'sabır' dedi, başta olmak üzere gelişmekte olan ülkeler rahat bir nefes aldı. Ancak bu rahatlık çok uzun sürmeyecek..

Giriş Tarihi: 19.12.2014 11:49
FED'in 'sabır' mesajındaki gizli tarih
Küresel piyasaların özellikle de gelişmekte olan ülkelerin merakla beklediği Amerikan Merkez Bankası'nın () faiz kararı geçtiğimiz günlerde açıklandı. FED yaptığı açıklamada faizleri sabit tutup sözel değişikliğe giderek piyasalara ''Sabır'' mesajı verdi.

PİYASALAR DERİN BİR ''OH'' ÇEKTİ

Fed'in bir önceki açıklamasında kullandığı 'makul bir süre' sözcüğünü yeni açıklamasında 'sabırlı olacağız' sözüyle değiştirmesi piyasalarda da olumlu karşılandı. Fed'in bu açıklaması başta ekonomik yaptırımlar ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte zor günler geçiren ve para birimi karşısında en kötü günlerini yaşayan olmak üzere tüm dünya piyasalarına derin bir ''Oh'' çektirdi.

DOLAR'IN ATEŞİ DİNDİ

Rusya Merkez Bankası'nın kura doğrudan müdahaleleri sonucunda belli seviyelere kadar düşen dolar Fed'in son açıklamasının ardından 2,41'li seviyelerden 2.31'li seviyelere kadar geriledi. Tüm yaşanan gelişmeler ise "FED Rusya'ya kıyak mı geçti?" sorusunu da beraberinde getirdi.

SÜRECİ ÇOK USTACA ATLATTILAR

Ancak FED'in son mesajını yorumlayan uzmanlar sürecin çok ustaca atlatıldığını ifade ederek ''Sabır'' mesajının ne anlama geldiğini açıkladı. FED'in bu toplantısından faiz artırımına yönelik bir kararın çıkmış olması halinde Rusya'nın gerçek anlamda bir çöküş yaşayabileceğini söyleyen uzmanlar, küresel piyasalarda dengenin değişeceği takvim konusunda ise 2015 yılı Haziran öncesine dikkat çekti.

FED'İN GİZLİ ''SABIR'' MESAJI

Fed'in süreci çok ustaca atlattığını ve vermek istediği mesajı piyasaları ürkütmeden net bir şekilde verdiğini dile getiren Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan, FED 'in ''Sabır'' mesajının ne anlama geldiğini açıkladı. Fed'in bütün başkanlarının faiz artırımı öncesinde ''sabır'' mesajını verdiğini ve bu mesajın faiz artırımının ilk aşaması olduğunu söyleyen Özarslan şöyle konuştu; ''Makul süreden sabırlı olmayı gerektirecek olan politika duruşuna geçiş faiz artırımı sürecidir. Ama bunu Fed ustaca yönetti ve makul süreç ifadesini tam olarak metinden çıkarmadı ama yeni bir metin de ekledi. Diğeri düşmeden bunu içeride bıraktı sonradan bunu düşürecek.'' dedi.

HAZİRAN ÖNCESİNE DİKKAT!


Fed'in yaptığı açıklama ile tüm dünya piyasalarına ''Önümüzdeki 2 ay yani Ocak-Şubat ayları için korkmayın, çünkü size sabit faiz konusunda taahhüt veriyorum'' dediğini aktaran Özarslan, muhtemelen Mart ayında faiz dönüşümlü karar aşamasına geçileceğini söyledi. 17 FED üyesinden 15'inin faiz artırımı istediniğini de sözlerine ekleyen Özarslan, faiz artırımı işinin 2015 yılı Haziran ayını da geçmeyeceğini öne sürdü.

RUSYA'YA KIYAK GEÇTİ Mİ?

FED'in bu kararı ile zor günler geçiren ''Rusya'ya kıyak mı geçti'' şeklindeki soru üzerine Fed'in kıyak geçmediğini ama kıyağını da gösterdiğini söyleyen Ekonomi Profesörü Ünsal Ban ise Fed'in verdiği son mesaj ile Rusya başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelere ''Arzu edersem ekonominizi bozma kapasitem var'' demeye de getirdiğini aktardı.

GERÇEKTEN ÇÖKERDİ!

FED'in faizleri sabit tutmayıp aksine bu toplantıdan faiz artışına odaklı farklı bir karar almış olsaydı şayet bu durumdan tüm gelişmekte olan ülkelerin çok ciddi bir biçimde etkilenebileceğini de sözlerine ekleyen Ban, krizdeki Rusya'nın ise böyle bir karar karşısında gerçek anlamda bir çöküş yaşayabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE İÇİN KRİTİK EŞİK

1 dolar = 65 ruble sınırının da çok önemli olduğunu çünkü 65 rublenin üzerine çıkılmadığı sürece bu durumun Türkiye için çok da önemli olmadığına işaret eden Ban, ancak 1 doların 65 rublenin üstüne çıkması halinde psikolojik eşiğin kırılacağını ve Türkiye'de de doların alıp başını gidebileceğini söyledi.

Kaynak: Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FED'in 'sabır' mesajındaki gizli tarih
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN