Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkemeklilik 1 milyara koşuyor

Halk Hayat ve Emeklilik iki yılda sektörün en hızlı büyüyeni oldu. 230 bin katılımcıyı geçtiklerini söyleyen Genel Müdür Okur, "Yıl sonunda fon büyüklüğümüz 1 milyar TL'ye ulaşır. 1.5 yılda 2 kat büyürüz" dedi

Giriş Tarihi: 19.12.2014
Halkemeklilik 1 milyara koşuyor
Halk Hayat ve Emeklilik, kuruluşundan bu yana geçen iki yılda sektörünün en hızlı büyüyen şirketi oldu. 2016 için de iddialı hedefler belirledi. Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, "Şirket kayda değer bir ilerleme gösterdi. Sektörde 19 oyuncu var. Biz katılımcı sayısında 230 bini geçtik. Kuruluşunun ikinci yılında bu rakama ulaşan başka şirket yok" dedi. Fon büyüklüğünde yıl sonu için 1 milyar liralık hedef koyduklarını kaydeden Okur, "Normal hedefimiz 800 milyon lira civarındaydı. Henüz ikinci yılında olan bir şirket için 1 milyar TL büyük bir rakam. Şu an 870 milyona ulaştık. Yıl sonunda 930 milyon liralık fon büyüklüğünü yakalayacağız. Yani 1 milyara ulaşmış oluyoruz. Bu rakama en hızlı ulaşan şirket biz olacağız" diye konuştu. Okur, kuruluşundan 2 yıl sonra bu rakamlara ulaşan başka bir şirket olmadığının altını çizdi.

2016'DA BEŞİNCİ OLURUZ

Okur, fon büyüklüğünde 10, katılımcı sayısında 8'inci sırada bulunduklarını hatırlattı. Nurullah Okur, "Bu yılı katılımcı sayısında 7'nci, fon büyüklüğünde 9'uncu kapatırız. 2016'nın ilk yarısında katılımcı sayısında beşinci, fon büyüklüğünde altıncı olacağız. Bu da sektöre bizden 11-12 yıl önce giren oyunculara, üçüncü yılda ulaşmak anlamına geliyor" dedi. Okur'un verdiği bilgilere göre, 2016'nın ilk yarısında fon büyüklüğü 1.8 milyar TL olacak. Katılımcı sayısının da en az 350 bini bulması bekleniyor.

1.5 YILDA 2 KAT BÜYÜME

Fon büyüklüğünü 1.5 yılda ikiye katlamayı hedeflediklerini belirten Okur, "Sektörün ortalama büyüme hızı yüzde 12-13. Biz normalin üstünde büyüyoruz. Bu iddiamızı kuruluşumuzun ilk 5 yılında sürdüreceğiz" diye konuştu.

2023 HEDEFİ 400 MİLYAR TL
Yüzde 25'lik devlet katkısı ile kesintilerin katılımcılar lehine düşürülmesinin sistemin güvenilirliğini pekiştirdiğine işaret eden Okur, "Sektör şu an 2.7 milyar liralık devlet katkısıyla birlikte 36 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaştı. Katılımcı sayısı da 5 milyona dayandı" dedi. Türkiye'de şu an, sistemin hedef kitlesi konumunda bulunan 25 milyon çalışan olduğunu ifade eden Okur, henüz bunların yüzde 20'sine ulaşıldığını vurguladı. Hazine'nin emeklilik şirketlerinin aldığı kesintilerde bir düşüş daha planladığını ve bunun da getiriyi artıracağını kaydeden Okur, "Performansa dayalı fon yönetimi de uygulamaya geçecek. Onun dışında yasal düzenlemelerle de şu anda ulaşamadığımız hedef kitleye ulaşacağız. Uzaktan satış, elektronik imzanın kullanıma girmesi yeni uygulamalar yaygınlaştığında daha fazla alanlarla daha ucuz maliyetlerle ulaşacağız. 2023'te 400 milyar liralık fon büyüklüğü ile 10 milyon katılımcıya ulaşabiliriz" diye konuştu.

'REKABET BİZİ KORKUTMUYOR'
Sektördeki rekabetin kendilerini korkutmadığının altını çizen Okur, Hazine'nin yapacağı kesintilere de karşı çıkmadıklarını söyledi. Kendi giderlerini kontrol ederek, daha fazla hacme ulaşıp kâr etmeyi hedeflediklerini ifade eden Okur, "Toplam çalışan sayımız 338. Bize en yakın oyuncunun yarısından az çalışanımız var" dedi. 9 aylık bilançoda şirket olarak 62 milyon TL kâr ettiklerini, emeklilik branşında ise zarar bulunduğunu ifade eden Okur, "Emekililikte de 2018'de başabaş noktasına geliriz. 2019 ve 2020'den sonra emeklilikte faaliyet kârına geçeriz" diye konuştu.

HALK İKİ YILDA 230 BİNİ AŞTI
Katılımcı sayısı: 230.391
Fon tutarı: 770.3 milyon
Devlet katkısı: 101.5 milyon
Katkı payı: 711.8 milyon
Yatırıma yönlenen tutar: 708.6 milyon

ZORUNLU KATILIM YOLDA
Sisteme otomatik katılım konusundaki düzenleme üzerinde çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Nurullah Okur, "SGK'ya kayıt yapıldığı anda her çalışanın maaşının belli bir kısmı özel emeklilik planına aktarılacak. Bunun bir kısmı işveren tarafından karşılanacak. Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz. Düzenli Emeklilik Gelir Planı üzerinde de çalışmalar devam ediyor" bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkemeklilik 1 milyara koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN