Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük beden çamaşır satışlarımız artıyor

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Büyük beden çamaşır satışlarımız artıyor

İç çamaşırı markası Yeni İnci, artan talebi karşılamak için üçüncü fabrika yatırımına hazırlanıyor. Genç patron Atakan, "Kriz dönemlerinde iç çamaşırı satışları patlar. Ancak giderek bedenler büyüyor. Özellikle korse satışlarımız patladı" dedi

50 yıllık geçmişe sahip iç çamaşırı markası Yeni İnci, sektördeki Uzakdoğu istilasına rağmen büyümeye devam ediyor. Satışlarının gayet iyi gittiğini söyleyen ve yeni bir fabrika için hazırlık yaptıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkan Vekili Furkan Atakan, "Yılda 3.5 milyon adet iç çamaşırı üretip satıyoruz. 3'üncü fabrikamızla bu sayıyı 5 milyona çıkaracağız. Dünyada krizlerin yaşandığı gerilimlerin arttığı dönemlerde çamaşır satışları artıyor. Ancak maalesef bedenler giderek büyüyor. Ağırlıklı olarak büyük beden satıyoruz. Yıldan yıla bu artış daha fazla hissediliyor" dedi. Hazır giyim yatırımı da düşündüklerini söyleyen Atakan'la, planlarını ve sektörü konuştuk.
Türkiye'de iç çamaşırı sektöründe bir daralma söz konusu mu?
Türkiye'de çok fazla iç çamaşırı imalatçısı kalmadı. Çünkü gerçekten zor bir iş. Biz sürekli yenilik yaptığımız için işimize pozitif yansıdı. Krizlerden etkilenmiyoruz. Her yıl yüzde 10 büyüyerek yolumuza devam ediyoruz.
İhracatınızda da artış var mı?
Satışlarımızın yüzde 40'ını ihracat yoluyla yapıyoruz. En büyük pazarlarımız Arap ülkeleri. Suudi Arabistan, Irak, Cezayir, Tunus gibi ülkelerde çok iyi satıyoruz, oralarda marka bilinirliğimiz de çok yüksek. İran da çok güçlü olduğumuz bir pazar.

KORSE TALEBİ ARTIYOR

Pazarlara göre talepler farklılık gösteriyor mu?
Her ülkenin talebi ve beden yapıları değişiyor. İtalya, Yunanistan ve Fransa'yla da çalışıyoruz. Oralarda daha çok küçük bedenler tercih edilirken Arap ülkelerinde büyük beden talebi çok yüksek. Ayrıca korse grubu çok iyi satılıyor. 24 farlı bedende satış yapıyoruz. 100 DD'ye kadar üretim yapıyoruz.
Bu beden çok satılıyor mu?
Maalesef büyük bedene çok ciddi bir talep var. Her geçen yıl bedenler büyüyor. Artık yurtiçinde de ağırlıklı olarak büyük beden satıyoruz. Kilolu bayanlar için ciddi bir alternatif olduk.
Kriz dönemlerinde satışlarınız?
Biz firma olarak büyümelerimizi kriz dönemlerinde gerçekleştirdik. Çünkü bu dönemlerde yatırım maliyetleri de düşer. Kredi kullanmadan yatırım yapıyoruz.
Ne zaman başlayacak yatırım?
Hemen yatırım yapmak istiyoruz. 2'nci fabrikamızı iki yıl önce açmıştık. Bunu da hemen gerçekleştirmek istiyoruz. Minimum 4-5 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Ülkemize yatırım yapmayı istihdam yaratmayı seviyoruz. 500 kişilik istihdamımız var. Yeni fabrikayla 750'ye çıkar.

10 metrekarelik dükkânda başladık

Yeni İnci markası Makedonya göçmeni Ömer Kahyaoğlu, tarafından 1964'te Fındıkzade'de 10 metrekarelik bir dükkânda kurulmuş. Yaşı için "3 tane 30'a 1 kaldı" diyen Kahyaoğlu, şunları anlattı: "Benim işim, sanatım terzilik. Bu işi hiç kimse bana öğretmedi. Bir gün bir sutyen aldım söktüm, aynısını dikmeye çalıştım ama beceremedim. Daha sonraki denemelerimde iyi sonuç elde ettim. Dükkânda sadece ben ve oğlum çalışıyorduk. Zamanla işlerimiz çok büyüdü. Şimdi 15 bin metrekarede üretim yapıyoruz. Gençler işin başında onlardan çok memnunum" diyor. 18 yaşından beri aktif olarak iş yaşamının içinde olduğunu söyleyen ve büyüklerinden çok şey öğrendiğini belirten Atakan ise, "Fabrikada işe kutu yaparak başladım. Kuzenlerimizle birlikte çalışıyoruz. Hedefimiz daha çok yatırım" diye konuşuyor.

Sutyende kanserojen maddeye dikkat!

Ayakkabıda olduğu gibi iç çamaşırında da kanserojen madde tehlikesi var mı?
Tabii var. Sutyen ayakkabıdan daha tehlikeli. Sonuçta direkt vücuda temas ediyor. Bizim her ürünümüz azo testinden geçiyor. Ancak yurtdışından gelenler için bunu söylemek mümkün değil. Ucuz boyar maddeler riski artırıyor. Bu nedenle tanınan bilinen markalardan alışverişi tavsiye ediyorum. Azo testi belgesini sormak lazım. Çok hassas bir konu.
Protez sutyen de üretiyordunuz...
Bunu yapan ilk markayız. Bir anlamda sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Biz sutyen konusunda zaten başarılıydık. Patentini aldık. Her geçen gün satışlar artıyor maalesef. Yurtdışında bunu genelde medikalciler 150-200 dolara biz 45 TL'ye satıyoruz. Arada korkunç bir fark var. Bu da çok önemli.

Yurtiçinde 3 bin noktada tüketiciyle buluşuyoruz

Kaç noktada varsınız?
3 bin noktada satılıyoruz. Fatih, Sirkeci ve fabrika binamızda olmak üzere 3 satış mağazamız var. Daha fazla noktada olmak istemiyoruz. Sonuçta bunu yapmak satış noktalarımızla rekabet etmek demek. Bunu da yapmak istemiyoruz.
Yıllık kapasiteniz ne kadar?
3.5 milyon adet. Yeni fabrikayla birlikte bunu 5 milyona çıkaracağız. Yenilikçi bir markayız. Maddam diye bir markamız var. Orada fiyatlarımız daha da uygun.

Hazır giyim ve çorap üretimi de düşünüyoruz

Yatırım çeşitliliğine gitmeyi planladıklarını söyleyen Atakan, "Kadın ne istiyorsa üretmek istiyoruz. Hedefimizde hazır giyim ve çorap işi de var. Bunu fason olarak yaptırmayı düşünmüyoruz. Yine kendi tesislerimizde üreteceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük beden çamaşır satışlarımız artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN