Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalyan markalarını Türkiye'de üretelim

Zeynep Bodur Okyay, İtalya Başbakanı Renzi'ye, "Ülkenizin ünlü moda markalarını Türkiye'de üretelim" teklifi yaptı. Öneriye sıcak bakan Renzi de çalışma talimatı verdi

Giriş Tarihi: 20.12.2014
İtalyan markalarını Türkiye'de üretelim
İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin geçen hafta yaptığı Türkiye ziyareti önemli işbirliklerine zemin hazırladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı DEİK Türk-İtalyan İş Forumu'nda, dev sanayicilerden İtalya'ya "Dünyaca ünlü moda markalarınızı gelin, Türkiye'de üretelim" çağrısı yapıldı. İtalyan Başbakan Matteo Renzi de bu öneriye sıcak bakacaklarını belirtti.

DEVLERİN KAHVALTISI

Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay, aralarında DEİK-İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, Mustafa Koç, Ahmet Nazif Zorlu, Haluk Dinçer, Başaran Ulusoy, İbrahim Çeçen, Nail Olpak, Mehmet Büyükekşi, Oğuz Çarmıklı, Abdulkadir Konukoğlu, Aldo Kaslowski ve Cem Boyner gibi isimlerin de bulunduğu kahvaltıda İtalya Başbakanı Renzi'ye, "Design in Italy, Made in Turkey" stratejik ortaklığı önerisinde bulundu. İtalya'nın, güçlü bir sanayi ülkesi olmasına karşın çok uzun bir süredir büyüme sorunu yaşadığını belirten Okyay, "İtalya bu sorundan kurtulmak için reformlar yapıyor ve yeni büyüme alanları arıyor. Türkiye de, 2023 hedeflerine ulaşmak için yüksek büyüme temposunu sürdürmek istiyor ve özellikle katma değeri yüksek-inovatif yatırımlara, cari açığı düşürecek girişimlere ve küresel markalara sahip olmaya ihtiyaç duyuyor" dedi.

YENİ MODEL ÇALIŞMASI

Bu iki hedefin ülkeleri yeni projelerde birleştireceğini vurgulayan Zeynep Bodur Okyay, "Türk şirketleri İtalya'dan şirket ve marka satın alarak 'Made in Italy' logosunun gücüyle işlerini büyütmek istiyor. İtalyan şirketleri ise Türkiye'nin iş yapma becerisinin yüksek olduğu üçüncü ülkelere ortak olarak gitmeyi amaçlıyor. Bu iki trend de, ilişkimizin stratejik ortaklık noktasına yükselmesi için doğru adımlar" dedi. Başbakan Renzi de, konuşmalar sonrasında Türk ve İtalyan şirketlerinin üçüncü ülkelerde işbirliği için model oluşturulması konusunda çalışılması gerektiğini kaydetti.

SORUNLAR TEK TEK NOT EDİLDİ
Forum öncesi yapılan özel toplantıda İtalya'da yatırımı olan Türk sanayicilerinin vergi, bürokrasi, sendika, vize ve oturma belgeleri ile ilgili sorunlar da dile getirildi. Türk işadamlarının dile getirdiği sıkıntılarını tek tek dinleyip not alan İtalyan Başbakan Matteo Renzi de, hem kendisine iletilen sorunların çözümü hem de moda markalarının Türkiye'de üretilmesi önerisiyle ilgili İtalya'da yatırım yapan Türk girişimcilerin kendisine direkt ulaşabileceğini belirtti.

TASARIM SİZDEN ÜRETİM BİZDEN...

Deik Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın da katıldığı toplantıda yeni fırsatlar da gündeme geldi. Makine üretimi, enerji ithalatını azaltıcı yatırımlar, savunma ve havacılık projeleri konusunda ortaklık ve iş birlikleri için İtalyan firmalardan talep olduğu belirtildi. Ayrıca, İtalyan Üniversitesi'nin Türkiye'de kuruluşuyla ilgili projenin de hızlandırılması gerektiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan markalarını Türkiye'de üretelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN