Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'in hamlesi doların ateşini söndürdü

Giriş Tarihi: 22.12.2014 16:02 Güncelleme Tarihi: 23.12.2014 11:07
Putin'in hamlesi doların ateşini söndürdü

Yaptığı görüşmede oligarklardan ilk etapta elindeki döviz fazlasını piyasaya sürmelerini isteyen Putin'in bu isteği yerine getirilince doların ateşi de düşmeye başladı.

'da rublenin dibe vurduğu "Kara Salı" haftasının sonunda Başkan Putin'in 40 oligarkla yaptığı görüşme şimdilik işe yaradı. Pazartesi döviz borsası açıldığında ruble güçlenerek dolar karşısında 56 ruble seviyelerine geriledi. Geçen hafta 1 dolar 70 rubleyi görmüştü.

PİYASAYA HER GÜN 1 MİLYAR DOLAR AKITILIYOR

Putin'in geçtiğimiz Cuma akşamı Kremlin Sarayında topladığı 40 oligarktan ne istediği de yavaş yavaş basına sızmaya başladı. Rusya'da iş çevrelerine hitap eden Vedomosti gazetesi haberine göre Putin, oligarklardan ilk etapta elindeki döviz fazlasını piyasaya sürmelerini istemiş. Oligarkların piyasaya müdahaleleri planı çerçevesini yeni yıla kalan 10 gün içinde piyasaya 10 milyar dolar akıtmaları istenmiş. Piyasanın günü nasıl başladığı dikkate alındığında Putin'in oligarklardan "Her gün 1 milyar dolar" talebinin yerine getirildiğini gösterdi.

600 MİLYAR DOLAR BORÇ

31 Aralıkta 12 gün sürecek yeni yıl tatilinden sonrası için de planlama yapan Putin, petrol fiyatlarının uzun süre düşük seviyelerde kalamayacağını hesaplayan, ekonomiye 2008 krizinden çıkış modeli uygulama kararı almış. Plana göre önde gelen Rus bankalarına sermayelerini %10 artırmaları için 1 trilyon ruble (yaklaşık 16,5 milyar dolar) para akıtılacak. Bu devasa paranın aslan payı Rusya'daki devlet şirketleri başta olmak üzere ucuz ve uygun vadeli krediler sunulacak.

KALICI ÇÖZÜM OLMAZ

Putin'in hükümet, Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve oligarklarla birlikte yaptığı krize karşı koyma programının topal tarafı da var. Rusya'nın döviz rezervleri 400 milyar dolar civarında olmasına rağmen özel şirketlerin birikmiş dış borçları 600 milyar dolar seviyelerinde. Dolayısıyla tarafsız ekonomi uzmanları hareket planının kalıcı çözümden ziyade psikolojik etki yaratma amaçlı taşıdığı değerlendirmesini yapıyor.

PUTİN İSTEDİ ONLAR GETİRİYOR

Rusya Devlet Başkanı 'in üç hafta önce yurtdışındaki oligarklara (Rus zenginleri) af çıkaracağını açıklaması ve paralarını ülkeye getirmeleri çağrısına ilk yanıt Rusya'nın en zengin oligarkı Alisher Usmanov'dan geldi. USM Holding'in patronu Alisher Usmanov'un kişisel serveti 18.6 milyar dolar. Dünyanın 34'üncü büyük dolar milyarderi olan Usmanov, İngiliz futbol kulübü Arsenal'in yüzde 15'ine sahip. Aynı zamanda Rusya'nın ikinci büyük mobil telefon şirketi MegaFon'un da sahibi olan Usmanov, ünlü gazete Kommersant'ın patronu. Usmanov, Apple'a yaptığı 100 milyon dolarlık yatırımla öne çıkıyor.

RUSYA BANKALARA 16.5 MİLYAR $ AKTARIYOR
Batı ambargoları nedeniyle finansal şoklar altında kalan Rusya, bankaları korumaya aldı. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, sektöre sermaye desteği sağlanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Bankalara 1 trilyon ruble (16.5 milyar dolar) kaynak aktarılacak. Bankaları Batı ambargosundan korumayı amaçlayan bu karar borçlanamayan bankaların zayıf düşmesini engelleyecek. Aynı zamanda bankaların borçlanma maliyetlerinin de bu sayede azaltılması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'in hamlesi doların ateşini söndürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN