Sberbank kredilerde musluğu kapatıyor

Ambargo ve petrol fiyatındaki düşüşle kötü günler yaşayan Rusya'da bankalar da zorda. Ülkenin en büyük bankası Sberbank, yeni araç ve konut kredisi taleplerini askıya aldı

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Sberbank kredilerde musluğu kapatıyor
Batı ambargosu, petroldeki hızlı düşüş ve rubledeki aşırı değer kaybı üzerine zor günler yaşayan Rusya'da bankalar da kritik bir dönemden geçiyor. Geçtiğimiz hafta bankalara 1 trilyon ruble (16.5 milyar dolar) kaynak aktarma kararı alan Rusya'da kredilerde de sorun yaşanıyor. Rus RIA haber ajansı, ülkenin en büyük bankası Sberbank'ın bireysel müşterilerinin araç ve konut alımı için yeni kredi taleplerinin şubat ayının sonuna kadar askıya aldığını bildirdi. Banka bu süre boyunca müşterilerinin taleplerini geri çevirecek.

İLK YARDIM TRUST BANK'A
Sberbank dışında zor durumda kalan diğer bir banka da Trust Bank. Rus Merkez Bankası, iflasını önlemek amacıyla orta büyüklükteki Trust Bank'a 30 milyar rubleye (530 milyon dolar) kadar yardım sağlayacağını açıkladı. Merkez bankası mevcut ruble krizi çerçevesinde ilk kez böyle bir destek sağlamış olacak. Rus Merkez Bankası'nın krizden zarar gören bankaların idaresinden sorumlu Mevduat Sigorta Kurumu da yaptığı açıklamada, Trust Bank'ın denetimini üstleneceğini belirtti.

HUBUBAT İHRACATINA SINIRLAMA
Dünyanın en büyük hububat ihracatçılarından Rusya yeni bir tedbiri daha devreye sokuyor. Ülke, hububat ihracatına ek vergi getirmeyi planlıyor. Buna göre geçen hafta başlatılan gayrı resmi ihracat sınırlamalarının kapsamının genişletilmesi ve iç ihtiyaçların garanti altına alınması sağlanacak. Sektör kaynakları, Rusya'nın ihraç edilecek buğdayın demiryolu yüklemelerini geçen hafta kestiğini belirttiler.

ÇİN VE OLİGARKLAR RUBLEYE DESTEK VERDİ
Batı ambargosu ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle para birimi rublede zor günler yaşayan Rusya'ya komşusundan destek geldi. Çin Rusya'nın para birimindeki düşüşü engellemek için döviz rezervlerini daha fazla harcamaması için destek olacak. Rus oligarklar da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e destek olmak için döviz satacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sberbank kredilerde musluğu kapatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN