İran metrosuna Türk imzası

İran, en önemli altyapı projelerini Türklere vermeye başladı. Bin 300 kilometrelik otoyol projesinin ardından 850 milyon dolarlık Tebriz Metro Hattı'nı da Ankaralı Bergiz İnşaat yapacak

Giriş Tarihi: 24.12.2014
İran metrosuna Türk imzası
Batı'nın yıllardır uyguladığı ambargolar nedeniyle zor günler yaşayan İran, yönetime geçen ılımlı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yeni bir sürece girdi. Küresel arenada ekonomik işbirliğini artırmak isteyen Tahran yönetimi, önemli projelerini Türkiye ile yapıyor. Bin 300 kilometrelik otoban projesinin ardından İran, şimdi de altyapıda en önemli çalışmasını Türklere emanet etti. İran, Tebriz Metro Hattı projesini Ankaralı Bergiz İnşaat'a verdi. Metro hattının 850 milyon dolara yapılacağını söyleyen Bergiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Berfu Tutumlu, "Ön mutabakat anlaşmasını imzaladığımız hat, Tebriz Havalimanı'ndan başlayarak kent merkezini geçiyor ve Güney Çevre Yolu'na bağlanıyor. Projeyi 2017'de teslim etmek istiyoruz. Geçtiğimiz hafta Tebriz Eyaleti Vali Yardımcısı'nın öncülüğünde İran'dan bir heyet geldi ve çalışmalarımızı incelediler" diye konuştu.

2 PROJE 1.8 MİLYAR DOLAR
Ağustos ayında Ankara merkezli Bergiz İnşaat'ın İran'ın en önemli karayolu projelerinden biri olan Tebriz-Bezirgan otobanının yapımını üstlendiğini hatırlatan Berfu Tutumlu, "İran ile 255 kilometrelik karayolu projesini imzalamıştık. Yap-işlet-devret modeliyle uygulanacak projenin bedeli ise yaklaşık 1 milyar dolar olacak. Metro inşaatıyla birlikte 2 projedeki toplam bedel 1.8 milyar dolara ulaşıyor" dedi.

YÜZDE 35'İ İRAN'IN
Tebriz-Bezirgan arasında gerçekleşecek karayolu projesi için Türk ve İran tarafı ortak bir şirket kurdu. Bergiz İnşaat, yeni kurulan firmada yüzde 65'lik paya sahip olurken, geri kalan kısmı ise İran Yol Bakanlığı üstlenecek. 1975'te kurulan Bergiz İnşaat'ın binden fazla çalışanı bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran metrosuna Türk imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN