Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'2008'den daha kötüyüz'

Rusya ekonomisinin 2008 krizinden daha kötü durumda olduğuna dikkat çeken Başbakan Dimitri Medvedev, "Buna rağmen stratejik amaçlardan vazgeçmeyeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 25.12.2014
'2008'den daha kötüyüz'
Petrol fiyatlarındaki düşüş ve yaptırımlar nedeniyle tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Rusya, Lehman'ın battığı 2008 yılını arar hale geldi. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Rusya ekonomisinin 2008 krizinden daha kötü durumda olduğunu söyledi. Partisinin toplantısında konuşan Medvedev, Rusya'nın stratejik amaçlarından ve sosyal harcamalarından vazgeçmeyeceğini, aksi takdirde ülkenin resesyona girebileceğini ifade etti.

RUSYA'YI ENGELLİYORLAR

Rusya'nın gelişmesini engelleyen birkaç ülke olduğunu savunan Medvedev, bu sebepten dolayı ülke ekonomisinin şu anda 2008 krizinden daha kötü bir durumda olduğunu dile getirdi. Medvedev, rubledeki aşırı değer kaybının da ekonomiye zarar veren diğer bir etken olduğunu kaydetti. Rusya Merkez Bankası'nın piyasalara müdahaleyi sınırlandıracağını açıklamasının ardından, Rus Rublesi, dolar ve euro karşısında büyük değer kaybetmişti. Petrol fiyatlarının 60 doların altına inerek 5.5 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, Rusya Merkez Bankası geçen hafta politika faizini yüzde 10.5'ten 17'ye çıkardı. Dolar, ruble karşısında ilk defa 80 seviyesine aşarken, euro da 100'ü geçti. Putin'in çağrısı üzerine oligarkların dolar satıp hisse senedi alması ve Rus Merkez Bankası'nın piyasaya girmesi sonucu dolar 55 rublenin altına geriledi. İki ayda yüzde 50 düşen Rus borsası da bir haftada yüzde 25 yükseldi.

BUĞDAY SATIŞI DURABİLİR
Rusya'nın, uygulamaya hazırlandığı tahıl ihracat kısıtlamaları nedeniyle ocak ayında Mısır'a buğday satamayabileceği bildirildi. Dünyanın en büyük tahıl ithalatçısı olan Mısır'da buğday alımını devlet emtia alım şirketi GASC yapıyor. Bu yıl 104 milyon ton buğday rekoltesiyle dünyanın dördüncü büyük tahıl ihracatçısı olması beklenen Rusya, en büyük alıcıları olan Mısır ve Türkiye'yi sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre söz konusu kısıtlamalardan muaf tutuyordu.

NOTÇULAR KISKACA ALDI
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Rusya'nın kredi notunu negatif izlemeye aldı. Şirketin açıklamasında, "Negatif izleme kararı, Rusya'nın parasal esnekliğindeki hızlı bozulma ve zayıflayan ekonominin finans sistemi üzerindeki etkiden kaynaklanmaktadır" denildi. Sıfırcı hoca Moody's de Rusya'nın 16 finansal kuruluşunun notunu negatif izlemeye aldığını açıkladı.

İHRACATÇI ŞİRKETLERE DESTEK
Rusya Merkez Bankası, dolar ve euro cinsinden kredi sağlayarak büyük ihracatçı şirketlerin ağır dış borçlarının refinansmanına yardım edeceğini açıkladı. Merkez Bankası bu imkânın, dış borçlanmalarını teminat olarak göstermeye istekli olan şirketlere sağlanacağını da belirtti. Rusya'nın devlete ait, özel sektör şirketleri ve bankalarının toplam dış borcu 600 milyar dolar civarında. Bunun 100 milyar dolarının vadesi 2015'te doluyor. Yaptırımlar nedeniyle borçların geri ödenme imkânı azaldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'2008'den daha kötüyüz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN