Bağdat'tan stratejik hamle

Irak Merkezi Hükümeti'nin Başbakanı El-İbadi bugün Ankara'ya geliyor. Ziyaret öncesinde Irak, Türkiye aleyhine uluslararası mahkemelere açtığı davaları geri çekti

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Bağdat'tan stratejik hamle
Yeni yılda Ceyhan'a petrol sevkıyatının 3 katına çıkarılması hedeflenirken Bağdat'tan stratejik bir hamle daha geldi. Irak Merkezi Hükümeti, Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden satışını önlemek için uluslararası mahkemelere açtığı davaları geri çekti. Kerkük-Yumurtalık hattından akacak petrolün 1 milyon varile ulaşması hedeflenirken dünyadaki 800'ü aşkın petrol şirketinin gözü de bu bölgeye çevrildi. Mezhepçi politikaları nedeniyle eleştirilen Irak eski Başbakanı Nuri El Maliki'nin görevden ayrılmasıyla Ankara-Bağdat arasındaki trafik hızlandı.

İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ
Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ziyaretinin ardından bugün de Irak Başbakanı Haydar El-İbadi bakanlarıyla beraber Ankara'ya geliyor. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği (YDSK) toplantısının ikincisi yapılacak. Ekonomik ilişkiler, yatırım ve bankacılık konuları, sivil havacılık dâhil ulaştırma, enerji işbirliği başlıkları masaya yatırılacak. Kuzey Irak Yönetimi ile Bağdat Hükümeti arasında yapılan anlaşmanın da görüşmelerde gündeme gelmesi bekleniyor. Kerkük petrolünün ihracatı için Bağdat ile Erbil arasında yapılan anlaşma bir yılı kapsıyor.

2009'DA İMZALANDI

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile Irak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nizar Hayrullah bu ziyaretten önce 17-18 Aralık'ta bir araya geldi. Bağdat'taki görüşmede, 2009'da YDSK kapsamında imzalanan mutabakat muhtıralarının uygulama durumu gözden geçirildi.

IRAK YÖNETİMİ DAVALARDAN VAZGEÇTİ
Eski Irak Başbakanı Nuri Maliki, Kürt Bölgesi'nin kendisinden izinsiz petrol satışı yaptığı gerekçesiyle uluslararası mahkemelere dava açmıştı. Petrol anlaşmasının ardından Bağdat, petrol ihracatı nedeniyle açtığı davaları resmi olarak çekmeye başladı. Türkiye üzerinden satışı önlemeye dönük açılan dava da resmi olarak geri çekildi. Bölgesel Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hewrami de davaların resmi olarak çekildiğini teyit etti.

BÜTÇEDEN KÜRTLER'E 13 MİLYAR $
Başbakan El-İbadi başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu Irak'ın 2015 bütçesini kabul etti. Petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş Irak bütçesinde yüzde 30 daralmayla birlikte 43 milyarlık kayba neden oldu. Irak'ın 2015 bütçesi 100 milyar dolar olarak öngörüldü. Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu Üyesi Ahmet Haşim Reşit, "2014 bütçesi 143 milyar dolardı. Petrol fiyatları düştüğü için bütçe azaldı" dedi. Bütçeden Kürt Yönetimi'ne ayrılan pay da 13 milyar dolar oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat'tan stratejik hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN