Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte altın gibi yılbaşı hediye tavsiyeleri!

Bayram, yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlerde sevdiklerimize ne hediye alacağımız ve hediye alırken bütçemizi nasıl kontrol altında tutacağınızı işte yolları...

Giriş Tarihi: 26.12.2014 17:32 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 17:33
İşte altın gibi yılbaşı hediye tavsiyeleri!
ING Bank tarafından yapılan araştırma ve hazırlanan 'Özel Günler Tavsiye Listesi' bu sorulara yanıt vererek bütçemizin sınırlarını aşmadan sevdiklerimizi sevindirmenin ve mutlu bir yılbaşı geçirmenin yollarını gösteriyor

Özel bir gün yaklaşıyor ve sevdiklerinize ne hediye alacağınızı henüz bilmiyorsunuz… Ya da alacağınız hediyeyi seçtiniz ancak bu hediye için yapacağınız harcamanın bütçenizi aşmasından endişe ediyorsunuz… ING Bank tarafından yapılan araştırma, bazı basit adımlarla tatil ve özel gün dönemlerinin hem eğlenceli hem de ekonomik açıdan zorlanmadan geçirilebileceğini ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre hazırlanan 12 öneri bu süreci nasıl daha iyi yönetebileceğinize dair ipuçları veriyor:

Para yerine zaman harcayın

Sevdiklerinize belli bir bütçe karşılığında hediye almak yerine duyarlı oldukları bir alanda faaliyet gösteren bir hayır kuruluşunda ya da dernekte gönüllü olarak çalışabilir ve bu konuda harcadığınız zamanı ve emeği onlara hediye edebilirsiniz. Türkiye'de eğitim, sağlık, çevre ve sosyal gelişim gibi konularda gönüllülük esasına dayalı çalışılabilen çok sayıda dernek ve kuruluş bulunuyor.

Paylaşma hissi yaşatarak mutlu edin


Araştırma, başkaları için yapılan harcamanın insanları kendisi için yapılan harcamadan daha fazla mutlu ettiğini gösteriyor. Hediye vermek istediğiniz kişi adına bağış yapabilir, ağaç dikebilir veya ihtiyaç sahibi birinin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bunu dernekler ve hayır kurumları aracılığıyla yapabileceğiniz gibi kendi çabalarınızla da gerçekleştirebilirsiniz.

Hediye alırken nakit kullanmaya dikkat edin

Özel günlerin yaklaştığı dönemlerde hediyeler için yapılan harcamalar artar. Bu dönemde harcamalarınızın kontrolden çıkmaması için kredi kartı yerine nakit kullanmayı tercih edin. Araştırma 'kredi kartı diyeti' uygulamanın harcama ile tüketim arasındaki zamanı kısalttığını ve ne kadar harcama yapıldığına dair farkındalığın arttığını gösteriyor.

Evdeki hesap çarşıya uysun

Satın alacağınız ürünün gerçek fiyatından emin olun ve nakliye, aparat, ek ürün gibi detaylar olup olmadığını kontrol ederek beklenmedik bütçe aşımlarını önleyin.

Hediyenizi kendiniz yapın

Araştırmaya göre sevdiklerinizi mutlu edecek hediyenin yüksek bir fiyat taşıması şart değil. O güne özel bir pasta yaparak, el yapımı kartlar ve dekoratif eşyalar hazırlayarak ya da örgü yaparak da onları sevindirmeniz mümkün… Nesnelere kattığınız değer sizi de hediye sunduğunuz insanları da daha fazla mutlu edecektir.

Bütçe limitinizi belirleyin

Alışveriş eğlencelidir ancak temel bir bütçe oluşturmak ve sınırlarınızı bilmek sizi istenmeyen sürprizlerden koruyacaktır. Harcamalarınız için önceden plan yapın ve bütçenizi hesaplayın.

Süslü paketler hediyenin keyfini artırır


Araştırmaya göre hediyenizi nasıl paketlediğinizin hediyeyi alan kişinin aldığı keyfi artırmada önemli bir etkisi var. Güzel paketlenmiş bir hediye, açana daha fazla keyif vermenin yanı sıra daha özel bir hediye olduğu hissini de yaşatıyor.

Sevdiklerinize vakit ayırın

Aileniz ve dostlarınız olmadan özel günler özel olamaz. Araştırma, sevdiklerinizle zaman geçirmenin mutluluğa doğrudan bir katkısı olduğunu kanıtlıyor. Araştırmada, ailesini ve arkadaşlarını haftada bir iki kez yerine daha sık gören kişilerin yılda 50 bin TL'lik ücret zammı almaya eşdeğer bir mutluluk artışı sağladığı belirtiliyor.

Yeni şeyler yapın

Pek çok mutluluk ekonomisti, insanların hediye olarak bilgisayar gibi fiziksel bir ürün yerine konser bileti veya tatil gibi yeni ve özel bir deneyimi tercih ettiğini belirtiyor ve birlikte yaşanan yeni deneyimlerin yaşattığı mutluluğun değerine vurgu yapıyor.

Plana sadık kalın

Özel günlere dair bir eylem planı belirleyin ve bu plana riayet edin. Kendinize hedefler belirleyin ve bu hedefler için zaman sınırı koyun. Böylelikle planlarınız daha elle tutulur hale gelecek ve sürüncemede bırakma ihtimaliniz azalacaktır.

Sürpriz yapmak isterken hayal kırıklığı yaratmayın


Araştırma, insanların çoğunlukla sürpriz hediyeler yerine sahip olmak istediklerini dile getirdikleri bir şeyi hediye olarak almaktan mutlu olduklarını gösteriyor. İşin sihrini tümden kaçırmamak istiyorsanız, hediyeyi alacak kişiye istediği şeylerin kısa bir listesini yaptırıp onlardan birini seçme yoluna gidebilirsiniz.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın


Yılbaşı ve özel günlerde başkalarının yaptığı harcamaları ve aldıkları hediyeleri ölçü kabul etmeyin. Kendinize harcama limitleri koyun ve bu limitlerin üzerine çıkmayın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte altın gibi yılbaşı hediye tavsiyeleri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN