Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Japon Denso İzmirli DJ Cool'a ortak oldu

Dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi firması Denso, Türkiye'deki yatırımlarını artırma kararı aldı. Japon dev, İzmir'de üretim yapan DJ Cool'un yüzde 50'sini satın aldı

Giriş Tarihi: 29.12.2014
Japon Denso İzmirli DJ Cool'a ortak oldu
Otomotiv yan sanayisinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Japon Denso Corporation, Türkiye'deki yatırımını artırma kararı aldı. Denso, İzmirli DJ Cool Klima ve Soğutma Cihazları A.Ş.'ye ortak oldu. Japon firma, DJ Cool'un yüzde 50 hissesini devraldı. Denso'nun resmi internet sitesinde yer alan açıklamada İzmir'de TIR, kamyon, otobüs gibi araçlara yönelik soğutma ve havalandırma donanımları üreten DJ Cool'un inşaat ve kule vinçlerine yönelik özel tasarım ekipman da imal ettiği kaydedildi. Avrupa pazarındaki ağırlığını artırmayı hedefleyen Denso, sitesinde 2018'in ilk yarısında 35 milyon liralık bir ciro hedeflediğini, çalışan sayısını da 100'e ulaştırmayı planladığını vurguladı. Türkiye'de ilk kez 2002'de giren Japon şirket, DJ Cool ile de otobüs ve traktör iklimlendirme alanına da ilk adımı atmış oldu.

ŞİRKETİ SUUDİ ALJ KURDU
İzmir'de üretim yapan DJ Cool'ün ana ortağı ise Türkiye'yi yakından tanıyan Ortadoğulu bir grup. Yılda 10 milyar dolarlık ciro yapan Suudi Arabistan merkezli Abdul Latif Jameel Co. (ALJ), Toyota'nın dünyadaki en büyük distribütörü. ALJ, 1998'de Daihatsu'nun distribütörlüğü ile girmiş, ardından 2009'da da Sabancı Holding'den 85 milyon dolara Toyota'nın Türkiye distribütörlüğünü satın almıştı.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
140 bin çalışanı bulunan ve 1949'da kurulan Denso Corporation ise dünyanın en büyük yan sanayi şirketlerinden biri olarak biliniyor. Toyota'ya bağlı şirket, geçen yıl 42.3 milyar dolara yakın ciro yaptı. 38 ülkede 200 şirketi bulunan firmanın hisseleri Tokyo ve Nagoya borsalarında işlem görüyor. Forbes'un bu yıl açıkladığı dünyanın en büyük 2 bin şirketi sıralamasında otomotiv yan sanayide birinci olan şirket, küresel anlamda ise 202'inci sırada yer aldı. Şirket, ülke sıralamasında ise Japonya'nın 13'üncü firması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japon Denso İzmirli DJ Cool'a ortak oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN