Tayland'dan kaçan para Türkiye'ye geldi

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Tayland'dan kaçan para Türkiye'ye geldi

Risksiz liman arayışına giren küresel sermaye Türkiye'ye yöneldi. Tayland'dan kaçan 10.2 milyar doların aktığı üç ülkeden biri olduk. 10 ayda 1.2 milyar dolar Türkiye'ye aktı

Rusya'da adım adım yaklaşan kriz, Ortadoğu'yu vuran petrol fiyatları, Avrupa'da yaşanan durgunluk, paranın ibresini Türkiye'ye çevirdi. Asya'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden Tayland'da başlayan yabancı sermaye çıkışı Türkiye'ye yaradı. Tayland Sermaye Piyasası Kurulu, 2014'ün ocak-ekim döneminde ülkeden çıkan portföyün geçen yıla oranla yüzde 41 arttığını açıkladı. Kurulun sözcüsü Charuphan Intararong'un açıkladığı verilere göre özellikle riski düşük geliri yüksek olan ülkelere doğru bir sermaye akışı yaşandı. Taylandlı yönetici, yılın 10 aylık döneminde gerçekleşen çıkışın faturasının ise 10.2 milyar dolar olduğunu söyledi. Bangkok Post Gazetesi'ne konuşan Intararong, çıkan paranın yüzde 41.7'sinin mevduat, yüzde 18.8'inin diğer borç enstrümanları, yüzde 12.6'sının da şirket bonoları olduğunu belirtti.

Yüzde 11.8 ile üçüncü
Ülkeden çıkış yapan uluslararası sermayenin yeni rotası ise güvenli limanlar oldu. Hong Kong, bu paranın yüzde 27.1'ini tek başına alırken, yüzde 13.1'i ise Macau'ya gitti. Türkiye ise Tayland'dan çıkış yapan sermayenin üçüncü durağı oldu. Kaçan paranın yüzde 11.8'inin Türkiye'ye yöneldiği belirtildi.

10.2 milyar $'ın % 11.8'i geldi
Tayland'dan çıkan para Türkiye'den sonra Çin'e yöneldi. Paranın yüzde 9.62'lik kısmını Çin alırken, Lüksemburg yüzde 8.39 ile beşinci, Brezilya yüzde 6.46'yla altıncı, Endonezya yüzde 4.42'yle yedinci sırada yer aldı. ABD ise yüzde 4.13 ile sekizinci sıraya çıkarak İsviçre'nin önüne geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tayland'dan kaçan para Türkiye'ye geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN