Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçiye yeni yıl hediyesi: % 6+6

Hükümet yaklaşık 5 milyon asgari ücretliye yeni yıl hediyesi verdi. Yıllık artış yüzde 6+6 oldu. 2015'te geçerli olacak zamla, bir işçinin asgari ücreti ilk yarıda net 949, ikinci yarıda ise 1.000 TL'ye çıkacak

Giriş Tarihi: 31.12.2014
İşçiye yeni yıl hediyesi: % 6+6
Milyonlarca asgari ücretli yeni yıla müjdeli haberle girdi. Asgari ücret 2015 yılı ilk yarı için brüt bin 202, ikinci yarı için bin 274 lira olarak belirlendi. Yıllık artış 6+6 oldu. 2015'te ödenecek asgari ücret ilk yarıda net 949 TL, ikinci yarıda ise 1.000 TL'ye çıkacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk-İş'i ziyaretinin ardından, masaya 3+3 ile oturan hükümetin zammı iki katına çıkarması dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücrette bin lira eşiğinin aşıldığını söyledi. İşçi tarafını Türk-İş'in, işvereni de TİSK'in temsil ettiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Çelik, Orta Vadeli Program'a göre 2015 için yüzde 5 enflasyon hedefi konulduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: "2002'de 184 TL olan net asgari ücret 891 TL'ye yükseldi. Artış oranı yüzde 383'tür. 2014 yılında geçerli olan nominal asgari ücret göz önüne alındığında, ücretimiz 8 AB ülkesinden daha iyi. ILO'nun küresel ücretler raporuna baktığımızda reel ücretlerde erimeler var."

ARTIŞ YÜZDE 12.30

Bakan Çelik, "Bekâr bir işçi için aylık brüt asgari ücret, 2015 yılının ilk yarısı için bin 202 lira, ikinci 6 ay için bin 274 liraya yükseltildi. Asgari ücrette 2015 yılındaki ortalama artış yüzde 12.30 olarak gerçekleşti" dedi. Asgari ücretin çalışanlar için bir sosyal koruma ücreti olduğunu belirten Çelik, 2009'da yüzde 44 olan asgari ücret üzerinden beyan edilenlerin oranının bugün itibarıyla yüzde 36'ya gerilediğini söyledi. Bakan Çelik, yaklaşık 4 milyon 700 bin çalışanının asgari ücret üzerinden beyanının gerçekleştiğini ifade etti. Çelik, getirecekleri yeni kanuni düzenlemeyle 3 çocuklu asgari ücretliden gelir vergisi alınmayacağını anımsattı. Yüzde 6+6 şeklindeki yüksek artışın gerek işçi gerek işveren kesiminde iyi bir rakam olarak kabul edildiğini ifade eden Çelik, buna rağmen beklentilerin de farklı olduğunu söyledi. Çelik, TÜİK'in asgari ücret için önerdiği bin 424 lirayı nasıl hesapladığının sorulması üzerine, şöyle konuştu: "TÜİK hane halkının hesabını yapıyor. Türkiye'nin ekonomik çalışanlarının koşulları dikkate alınarak, bu veriler alındıktan sonra heyetin değerlendirmesi oluyor. Herhangi bir çelişki yok."

TÜRK-İŞ: BEKLENTİMİZLE UYUŞMADI
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun verdiği görev doğrultusunda TÜİK geçim koşullarının hesaplandığını belirterek, "Devletin resmi kurumunun 2014 Aralık ayında komisyona sunduğu hesaplamaya göre, tek işçinin aylık harcama tutarı net bin 425 TL'dir. Yapılan bu hesaplamada çalışan ailesi dikkate alınmamıştır" dedi. Rakamların beklentileriyle uyuşmadığını belirten Irgat, "Türk-İş olarak bu karara muhalefet ettiğimizi sizlere ifade ediyorum" dedi. TİSK temsilcisi Metin Demir ise "İşçi tarafıyla anlaşmaya hiçbir şekilde yanaşılmaması bizi anlaşmaya zorladı. Rakam, bizim hayal bile etmediğimiz yüzde 6+6 oranlarına geldi" diye konuştu.

İŞVEREN DE DERT YANDI
TİSK temsilcisi Metin Demir, işçi ve işveren tarafının belirlenen ücretten memnun olmadığını söyledi. Enflasyondaki artış oranı ve birçok parametre sonucunda alınan veriler doğrultusunda tekliflerini yüzde 4.5+4.5'a çektiklerine dikkati çeken Demir, "İki tarafın anlaşması gerekiyordu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçiye yeni yıl hediyesi: % 6+6
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN