Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyuncak üreticisi OSB kuruyor

Giriş Tarihi: 3.1.2015
Oyuncak üreticisi OSB kuruyor
Çin'den gelen ithal ürünlerle güç kaybeden ve neredeyse tükenme noktasına gelen Türk oyuncakçıları, pazarda yeniden güç sahibi olmak için harekete geçiyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'tan destek sözü alan yerli oyuncakçılar biraraya gelip Türk oyuncak pazarını yeniden diriltmek için ortak hareket etme kararı aldı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, "Plastik sektörü içinde oyuncağın payı yüzde 1. Çin'deki ucuz işgücü nedeniyle pazara giren ucuz oyuncaklar sektöre büyük zarar verdi. Ama şimdi yerli oyuncaklar kalitelerini gösterebilecekleri, çocukların eğitimine ve gelişimine yardımcı olacak oyuncak pazarı üzerine odaklanıyoruz" dedi.

ÇİZGİ KARAKTER YARATACAĞIZ
"Kendi çizgi karakterlerimizi oluşturup onların oyuncaklarını üreteceğiz. Bu şekilde daha fazla katma değerli ürün üretip dövizin yurtiçinde kalmasını ve dolayısıyla da cari açığa pozitif katkı sağlamayı hedefliyoruz" diyen Eroğlu, ilk adım olarak Trakya'da bir organize sanayi bölgesi (OSB) kurmaya hazırlandıklarını söyledi.

40 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Türkiye'nin en büyük yerli oyuncakçısı Pilsan'ın sahibi Raşit Akar ise Lüleburgaz'da 40 milyon dolarlık yatırımla 160 bin metrekare üzerinde yeni bir oyuncak fabrikası açtıklarını ve bu yıl itibariyle üretime başlayacaklarını belirtti. Akar, sektörle birlikte hareket ederek yerli oyuncak işini büyütmeyi planladıklarını belirterek, "Şu anda talebi karşılamakta zorluk çekiyoruz. Bebek mobilyası, scooter, akülü araba gibi katma değeri yüksek alanlara giriyoruz. İç pazarı ucuz ürünlerle alt üst eden Çin'e distribütörlük vermeye başlıyoruz. Çin'de kaliteli oyuncak satacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncak üreticisi OSB kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN