Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açığa çelik gibi darbe

Türk-Japon ortaklığıyla Osmaniye'de temeli atılan Tosyalı- Toyo Çelik fabrikası, cari açığı yıllık 500 milyon dolar azaltacak. Avrupa, Asya ve Afrika'ya çelik Osmaniye'den gidecek

Giriş Tarihi: 4.1.2015
Cari açığa çelik gibi darbe
Türkiye'nin en büyük çelik üreticilerinden , Japon devi ile cari açığa merhem olacak yeni bir yatırımın temelini attı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da Osmaniye'deki Organize Sanayi Bölgesi'ndeki temel atma törenine katıldı. Davutoğlu, bu yatırımla yüksek teknolojili çelik üretiminde yeni bir dönemin başladığını belirterek, "Bu fabrika bir yandan çelik ithalatını 500 milyon dolar azaltırken bir yandan da yılda 300 milyon dolarlık ihracat yapacak. Yani 800 milyon dolarlık dış ticaret hacmi yaratacak" dedi. Yüzde 51'i Tosyalı Holding'e ait olan tesis 500 milyon dolarlık yatırımla kurularak 20 ayda tamamlanacak. Türkiye'ye çağ atlatacak girişimlere odaklandıklarını belirten Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı da, "Tosyalı- Toyo Çelik adındaki işbirliğimizle Türkiye'nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretmek için yola çıktık" diye konuştu. Tesiste üretilecek yüksek katma değerli yassı çeliğin, otomotivden elektrikli ev aletlerine kadar birçok alanda kullanılacağını anlatan Tosyalı, "Avrupa'dan Kafkaslar'a, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılayacağız" dedi.

ÜRETİM 2017 SONUNDA
2017 sonunda üretime başlayacakları tesiste gıda ve ambalaj sektöründe birçok yeniliğin de önünü açacaklarını ifade eden Tosyalı, şöyle konuştu: "Bu yatırımla birlikte ülkemizin tamamen ithal edilen bir ihtiyacını yurtiçinde karşılayarak, cari açığın azalmasına daha fazla katkıda bulunacağız. Toplam 250 bin metrekare alanda inşa edilecek fabrikayla birlikte ülkemizin yıllık yaklaşık 500 milyon dolarlık ileri teknoloji ürünü çelik ithalatını ikame etmeyi planlıyoruz."

TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA AÇILACAK
Temel atma töreninde konuşan Toyo Kohan Yönetim Kurulu Başkanı Sumida Hirohiko, Osmaniye'deki fabrikanın yıllık üretim miktarının Japonya'daki tesisin kapasitesiyle aynı olacağını duyurdu. Hirohiko, "Burası, Toyo Kohan'ın Kudamastu'daki tesisinden sonra ikinci önemli tesisi olacaktır. Bu yatırım aracılığıyla Türkiye üzerinden yeni pazarlara açılmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Toyo Kohan'ın 1934'te Japonya'nın ilk kalaylı teneke üreticisi olarak kurulduğu bilgisini veren Hirohiko, "Bugün dünyanın bu konuda en yüksek üretim teknolojisine sahip şirketleri arasındayız. Toyo Kohan'ın global bilgi birikimi ve deneyimiyle Tosyalı Holding'in bölgedeki lider konumu ve geniş üretim kapasitesinin bir araya gelmesi, aynı zamanda dev bir işbirliği anlamını taşıyor" dedi. Fuat Tosyalı ise 3 bin 500'ü Türkiye'de olmak üzere Cezayir ve Karadağ'daki tesislerle birlikte 6 binin üzerinde kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, "Yeni yatırımlarla bu rakamın 3 yılda 10 bini aşacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açığa çelik gibi darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN