Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomi paralele meydan okudu!

"Hükümeti devirmek istemelerine rağmen yüzde 3 büyüdük" diyen Kalkınma Bakanı Yılmaz, algı operasyonuna kimsenin kanmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 5.1.2015
Ekonomi paralele meydan okudu!
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, hükümetin paralel yapının seçilmiş iktidarı devirmeye yönelik doğrudan müdahalelerini atlatmayı başardığını belirterek, "Bütün bunlara rağmen Türkiye ekonomisi yılı yüzde 3 büyüme ile kapattı. İki seçime rağmen borçlarımızın milli gelire oranı gerilemeye devam etti" dedi. Yılmaz, yatırımcının algı operasyonuna değil objektif verilere baktığını belirterek, "Ne kadar algı operasyonu olursa olsun Türkiye doğru ekonomik politikaları nedeniyle yatırımcıyı cezp ediyor" diye konuştu. Bakan Yılmaz, ekonomi ve siyasi gündemi SABAH'a değerlendirdi. Yılmaz, şu mesajları verdi:

BÜYÜME DEVAM EDECEK:
Türkiye, 2008'den itibaren büyümede en yüksek oranlardan birini yakaladı. Ortalama yüzde 5.5 civarında büyüme sağladı. Geçen yıl kontrolümüzde olmayan bölgesel birçok krize tanıklık ettik. Suriye meselesi devam ederken Ukrayna ile ilgili sorunlar ortaya çıktı. IŞİD terör örgütünün neden olduğu güvenlik problemlerine tanıklık ettik. 2014'te bütün bu yaşananlara rağmen Türkiye ekonomisi için iyi bir yıl oldu.

PARALEL YAPIYA RAĞMEN :
Türkiye'de seçilmiş iktidarı hukuk yoluyla devirmeye yönelik, demokrasiye yönelik doğrudan müdahaleleri atlatmayı başardık. Bütün bunlara rağmen Türkiye ekonomisi yılı yüzde 3 civarında bir büyüme ile kapatıyor. İhracata dayalı bir büyüme sağlandı.

CARİ AÇIK İYİLEŞİYOR:
Enflasyon tek hanede kaldı, cari işlemler dengesinde başlayan iyileşme devam edecek.

YATIRIMCI ALGIYA BAKMAZ:
Şirketler bir yere yatırım yapacağı zaman, ekonominin gerçek, rakamlarına bakıyor. Ne kadar algı operasyonu olursa olsun doğru ekonomik politikalara sahip olduğunuz ve iyi bir ortamı sunduğunuzda yatırımcıları cezp etmeye devam ediyor.

PETROLDEKİ DÜŞÜŞ SEVİNDİRİCİ
2014 için cari açığın milli gelire oranının yüzde 5.7 olarak beklendiğini söyleyen Yılmaz, "Petrolde gerileme ile 2015'te bu alanda ciddi iyileşme bekleniyor. Yapılan projeksiyona göre 2015'te ortalama petrol fiyatını 60 dolar olarak kabul ettiğimizde cari açığın milli gelire oranını da 1.8 puan gerileme olması bekleniyor. Bu Türkiye'yi rahatlatan bir gelişme. Yaptığımız hesaplamalara göre büyümeyi 0.4 oranında artırıcı bir etki yapması bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşten ötürü ihracatta bir gerileme beklemiyoruz. Ülke bazında etkilenmeler olabilir elbette. Rusya'da bir gerileme olabilir. Fakat kümülatif olarak ihracatta bir gerileme olmaz" şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM HAYATİ BİR SÜREÇ
Çözüm sürecinin Türkiye'nin geleceği için hayati olduğunu söyleyen Yılmaz, "Biz devlet olarak, kamu olarak ortam ne olursa olsun yatırım yapmaya devam ediyoruz. Doğu'ya ve Güneydoğu'ya havalimanları yapıyoruz, hastaneler inşa ediyoruz, yollar yapıyoruz, üniversiteler kuruyoruz. Hayal dahi edilemeyecek işler yapıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomi paralele meydan okudu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN