Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksi plakası 2014'te yatırımcıların yüzünü güldürdü

İstanbul'da taksi plakası geçen yılın ocak ayından bu yana yaklaşık yüzde 18 artarak, yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Giriş Tarihi: 5.1.2015 14:37 Güncelleme Tarihi: 5.1.2015 21:11
Taksi plakası 2014'te yatırımcıların yüzünü güldürdü
İstanbul'da taksi plakası geçen yılın ocak ayından bu yana yaklaşık yüzde 18 artarak, yatırımcısının yüzünü güldürdü. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, sabit kira getirisi olması nedeniyle yatırımcılar açısından hem güvenli, hem de değer sağlayan bir yatırım aracı olarak tercih edilen taksi plakası, yine kazandırmaya devam etti.

Geçen yıl ocak ayında 1 milyon 320 bin liraya satılan taksi plakalarının şimdiki değeri 1 milyon 600 bin lira oldu.

"DEVLETİN VE YATIRIMCILARI KAZANDIRDIĞI SEKTÖR"

Taksi plakası alım satımı yapan Gürsoy Atlı, geçen yıl fiyatlarda iniş-çıkışlar gözlendiğini söyledi.

Atlı, İstanbul'un geliştiğini ve büyüdüğünü dile getirerek, "İstanbul marka şehirdir. Çok aşırı bir büyüme yoluna girmiş. Levent'te bir daire fiyatı 3 milyon lira. Yatırımcı bir dükkan alıyor ancak taksi plakasından elde ettiği kira kadar gelir elde etmiyor. Eskiden taksi plakaları babadan oğula geçen bir yatırım aracıydı. Artık bunu çeşitli kesimlerden yatırımcılar da değerlendiriyor. Hem devletin hem de yatırımcının kazandığı bu iş, bir sektör haline geldi" dedi.

İstanbul'un çeşitli yerlerinde taksi borsasının bulunduğunu ifade eden Atlı, plaka fiyatlarının artmasının "kentin büyümesiyle" ilgili olduğunu savundu.

Taksi plakasının önemli bir yatırım aracı olmasında, istikrarın devam etmesi ve güven ortamının gelişmesinin de önemli payı olduğuna dikkati çeken Atlı, "2000'de bir taksici, plakasını götürüp bankadan kredi alamazken bugün hangi bankaya giderse gitsin kredisini alabilir. Bir güven var. Geçen yıl VİP taksi düzenlemesi vardı. Taksici temsilcilerinin girişimiyle Büyükşehir Belediyesi bunu iptal etti. Karar çıkınca VİP taksi ruhsatları iptal edildi. Böylece daha fazla güven geldi. Çünkü taksiye alternatif olarak görülüyordu" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK FUTBOLCU VE DOKTORLAR YATIRIM YAPIYOR

Kent genelinde taksi duraklarının da dizayn edilmesi ile korsan taksilere yönelik düzenlemelerin de plakaya ilgiyi arttırdığını kaydeden Atlı, en çok futbolcuların ve doktorların bu yatırım aracına yöneldiğini vurguladı.

İSPARK'ın İstanbul Taksi projesiyle kent genelindeki taksilerde, GPRS, panik butonu, yol bilgisayarı ve parmak izi gibi donanımların yer alacağını hatırlatan Atlı, bu sistemin taksi maliyetlerini artıracağını, bunun da plaka fiyatlarına olumsuz yansıyabileceğini savundu.

TAKSİLERDE POS MAKİNELERİ BULUNDURULACAK

Atlı, proje kapsamında, kredi kartıyla ödeme yapmak isteyen müşteriler için artık taksilerde post makinelerinin bulundurulacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Taksilerde yakın zamanda artık kredi kartı kullanılacak. Bu sistemle esnafın muhasebe kayıtları basit usulden gerçek usulle görülmeye başlayacak. Burada bir sıkıntı var. Çünkü biz yakıtımızı alırken aracımızın bakımını yaparken tümüyle katma değer vergimizi ödüyoruz. Ama kredi kartı kullanıldığında ikinci bir vergi ödemek zorunda kalabiliriz. Bunun dikkate alınacağını düşünüyorum. Yoksa büyük sıkıntı çıkar."


İstanbul'da taksi plakası fiyatlarının geçen yıldaki artış seyri şu şekilde gerçekleşti:


Ay (2014) Fiyat (TL)Ocak 1 milyon 320 binŞubat 1 milyon 280 binMart 1 milyon 310 binNisan 1 milyon 325 binMayıs 1 milyon 300 binHaziran 1 milyon 360 binTemmuz 1 milyon 370 binAğustos 1 milyon 400 binEylül 1 milyon 400 binEkim 1 milyon 650 binKasım 1 milyon 600 binAralık 1 milyon 600 bin
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksi plakası 2014'te yatırımcıların yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN