Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendi enerjisini üretecek

Büyükçekmece Belediyesi, Karaağaç Mahallesi'nde kuracağı "Güneş Enerjisi Parkı" ile Türkiye'de bir ilki hedefliyor.

Giriş Tarihi: 7.1.2015 11:09 Güncelleme Tarihi: 7.1.2015 11:15
Kendi enerjisini üretecek
Belediye, bu yolla hem kendi enerji ihtiyacını karşılayacak, hem de ek gelir elde edecek .

Türkiye'de bir ilk olacak olan enerji parkı yaklaşık 85 dönüm arazi üzerine kurulacak. "Güneş Enerjisi Parkı" çevre dostu olmasının yanı sıra göçmen kuşlar içinde barınma imkanı sağlayacak.

"Türkiye'de bir ilke imza atacağız"

Büyükçekmece Belediye Meclisi'nin Ocak ayı ilk oturumunda gündeme gelen, "Güneş Enerjisi Parkı" kurulması maddesi üzerine bir açıklama yapan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, yaklaşık 85 bin metre kare yeşil alan üzerine kurulacak olan enerji parkı için konunun uzmanı firma ve kişilerle görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Güneş enerjisi parkının kurulması durumunda elde edilecek her 1000 MB'lık enerji ile 2016 ağacın kesilmesinin önüne geçilmiş olacağına dikkat çeken Başkan Akgün; "6 yıl içinde de kendisini amorti edecek bir sistem kuracağız. Biz önce 1 MB'lik sonra da 1 MB'lik olmak üzere toplamda 2 MB'lik bir sistem kurmayı planlıyoruz. O zaman belediyemizin bütün enerji ihtiyacı karşılandıktan sonra o enerjinin 1,5 katı kadarı da ek gelir olarak bize geri dönecek. Hem büyük bir yeşil çevre projesini devreye sokmuş olacağız, hem de Türkiye'de bir ilke imza atmış olacağız. Belediyemizin bütün enerji ihtiyacını karşıladıktan sonra para da kazanmış olacağız" ifadesini kullandı.

AB fonları bu tür projelere destek veriyor

Kurulacak sistemin tamamen doğa ile barışık bir sistem olacağının altını da çizen Başkan Akgün şunları söyledi: "Kurulacak panellerin altlarında göçmen kuşların barınabilecekleri yerler yapılacak. Bu proje hayata geçtiğinde Büyükçekmece Belediyesi buradan büyük kar elde edecektir. Teknik olarak her konuyu çözdük tek eksiğimiz finansör. Yap işlet devret modeliyle de verebiliriz. Böyle düşüncesi olan bir firma var ise buyursun gelsin. Biz bu aşamada projeyi kendi imkanlarımız ile hayata geçirmek amacıyla yola çıktık. İller Bankası veya yurtdışından 6-7 milyon TL'lik bir kaynak yaratma düşüncesindeyiz. Birisi çıkıp ben işi yap illet devret modeliyle yaparım derse. Biz de "yap işlet ve belirlenen tarihte bize devret" deriz. Proje, sürekli ve ömürsüz olan bir yatırımdır."

Hukuk Komisyonu'na havale edildi


Başkan Akgün'ün açıklamasının ardından, "Karaağaç Mahallesi, Org. İzettin Aksalur Caddesi ile 166, 231 ve 139 adalar arasında kalan alana "Güneş Enerjisi Parkı" kurulmak üzere uzun süreli kiraya verilmesi hususunun, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun (18/e) hükümleri uyarısınca müzakeresi ve karara bağlanması maddesi oy çokluğuyla Hukuk Komisyonu'na havale edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi enerjisini üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN