Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THY'de bilet fiyatları ucuzlayacak

Giriş Tarihi: 7.1.2015
THY'de bilet fiyatları ucuzlayacak
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, petrol fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte piyasada bilet fiyatlarının indirimi konusunda bir beklenti oluştuğunu belirterek, "Bizim giderlerimiz içindeki petrol payı yüzde 38'den 34'e indi, yüzde 4'lük bir düşüş var. Bu rakam bilet fiyatlarına yansıyacak" dedi.

ASIL İNDİRİM YAZ AYLARINDA OLACAK

Yüzde 4'ün havacılıkta ciddi bir marj olduğunun altını çizen Topçu, son 2 ay içinde ortalama bilet fiyatlarının aşağıya doğru gittiğini söyledi. Şu an kış sezonu olması nedeniyle zaten bilet fiyatlarının düşük seviyede olduğunu ifade eden Topçu, asıl indirimin yaz aylarında olacağını açıkladı. Topçu, "Petrol fiyatlarının seyri bu şekilde devam ettiği takdirde önümüzdeki günlerde ve yaz aylarındaki bilet fiyatlarının daha rekabetçi olacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Topçu, kış ile yaz aylarında alınan bilet fiyatları arasında neredeyse yüzde 100 farkın bulunmasına ilişkin, mevsimselliğin önemini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Genelde düşük sezondaki maliyetleri yüksek sezondaki gelirlerle karşılıyorsunuz. Bizim şu anda mevsimselliğimiz hemen hemen minimum noktaya geldi. 4 kıtaya sefer yapıyoruz. Böyle olunca mevsimselliği daha az hissetmeye başladık. Bunun sonucunda biletlerimizi daha makul bir fiyattan satma durumundayız. Gelirimizin yüzde 15'ini iç, yüzde 85'ini dış piyasadan elde ediyoruz." Olumsuz hava koşulları nedeniyle elde olmayan nedenlerden dolayı seferleri iptal ettiklerini belirten Topçu, zincirleme ertelemelerin olmaması için bir iptal ile aradaki bağı koparıp ondan sonraki seferlerin gecikmesini önlediklerini kaydetti.

249 UÇAK SİPARİŞİ VERDİK
Hamdi Topçu, Sabiha Gökçen'de yaptıkları büyük hangarların THY'nin gelecekte ihtiyacını karşılayıp hizmet maliyetlerini aşağıya çekeceğini, bunun da THY'nin rekabet gücüne büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Topçu, "Uçak alımları konusunda ciddi adımlar attık. 2020'ye kadar olan bütün uçak alım siparişlerimizi verdik. Şu anda siparişte 249 uçağımız var. Her ay itibarıyla bunlar geliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY'de bilet fiyatları ucuzlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN