Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zamda şahin indirimde karga!

Giriş Tarihi: 7.1.2015
Zamda şahin indirimde karga!
Petrol fiyatları 50 dolar sınırını zorlamasına rağmen benzine yapılan dolaylı zam akılları karıştırıyor. Petroldeki düşüşü pompa fiyatına yansıtmak için günlerce bekleyen akaryakıt şirketleri, aynı rehaveti önceki gün uluslararası piyasada benzinin variline 3 dolarlık zam gelince nedense sergilemedi. Artış, pompa fiyatlarına anında 3 kuruş olarak yansıdı. Sektör bunu navlun ve sigorta ücretlerinin yükselmesiyle açıklasa da izlediği tavır piyasada, "zamda şahin, indirimde karga" yorumlarına neden oldu. Dün benzine 6 kuruşluk indirim gelse de son zamla 4.19 lira olan benzinin fiyatı 4.13'e inmiş oldu. İndirimli fiyatların da dün gece yarısından itibaren devreye alınacağı belirtildi. Böylece önceki gün 3 kuruş zammın olduğu benzine, bir gün sonra 6 kuruş indirim yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 3 kuruşluk zammın gerekçesini önceki gün kararı öğrenir öğrenmez, şirketlere sorduklarını söyledi.

DENGELERİ BOZAR

Yılmaz, navlun ve sigorta ücretlerini kapsayan CIF fiyatlarının artması nedeniyle zammın yapıldığına dair bilgi aldıklarını ancak bu hızda bir artışın ekonomide dengeleri bozduğunu şirketlere ilettiklerini vurguladı. 6 kuruşluk indirimin de bu sorgulama sonrasında geldiğini belirten Yılmaz, "Sektörü sıkı disiplin altında tutuyoruz. Zam ya da indirimde yüzde 3'lük bir bant var. Bunu şimdi yüzde 1-2'lere çekmek için çalışıyoruz. Petroldeki indirimin tam olarak pompaya yansımasını temin edeceğiz" dedi.

TALEBE GÖRE ZAM
Sektör uzmanlarına göre benzin fiyatındaki artışın nedeni yurtdışındaki petrol hareketleri değil. Uzmanlar, şubat-mayıs döneminde benzin tüketiminin artması nedeniyle fiyatlara zam geldiğini ve bunun devam edeceğini belirterek, yapılan indirimin ise kamuoyunda oluşan tepkilerden kaynaklandığını belirtti. Uzmanlar, "Satışlar arttığı için, yani talep artacağı için fiyatlara zam gelebilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamda şahin indirimde karga!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN