Kar kış bahane zamlar şahane

Giriş Tarihi: 9.1.2015
Kar kış bahane zamlar şahane

Kar yağınca gıda fırsatçıları hemen harekete geçti. Don olayları tere, roka ve maydanozu etkiledi ama meyvede sıkıntı yaşanmadı. Buna rağmen, fırsatçılar fiyatları yüzde 200'e varan oranlarda artırdı

Son 3 gündür Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı ve don olayları gıda fırsatçılarını da sahneye çıkardı. Kar yağışı nedeniyle Ege ve Akdeniz'de zarar gören seraları bahane eden fırsatçılar meyveden sebzeye birçok üründe yüzde 200'e varan oranlarda zam yaptı. Don olaylarından yeşillik adı verilen marul, tere, roka, pırasa gibi ürünler etkilenirken, zamlardan nasibini elmadan portakala tüm meyveler aldı. Sektör temsilcileri, "Soğuk hava fiyatları en fazla yüzde 25 etkiler. Bunun üzerindeki zam, fırsatçıların cebini şenlendirir" diyor.

KAR YAĞMADAN FİYATLAR ARTTI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, yağışlardan seralardaki ürünlerin hasar gördüğünü söyledi. Bayraktar, "Türkiye'de geniş bir coğrafyada üretim yapılıyor. Bu hasarlar bölgesel. Rekolte düşüklüğü nedeniyle fiyat artışına yol açacak bir üretim kaybı söz konusu değil" dedi. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de, "Ege'de birkaç köydeki seralarda kar yağışı nedeniyle çökme yaşandı. Bundan da daha çok tere, roka gibi yeşillik adı verdiğimiz ürünler zarar gördü. Ama meyveyi etkilemedi. Yaşanan kayıplar da geçici. Fiyatları ikiye katlamaz" diye konuştu. Gıda fırsatçılarının kar yağmadan fiyatları yüzde 200'e varan oranlarda yükselttiğini belirten Yetkin, bundan da en büyük zararı üreticinin gördüğünü ifade etti. Yetkin, "Sadece don nedeniyle Ege'deki bazı zeytin ağaçlarında sıkıntı var. Onun zararı da bu yıl belli olmaz. Zaten dallarda ürün yoktu. Seneye hasat zamanı kaybı anlarız" dedi.

ZAMLARIN SEBEBİ PERAKENDECİLER

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Burhan Er ise gıda fırsatçılarının bu yıl da sahneye çıktığını belirtererek, "Sebze ve yeşillikte küçük ve bölgesel kaybı fırsat bilip her şeye zam yaptılar" dedi. Er, zamların perakende sektöründen kaynaklandığını öne sürdü. İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı İhsan Biçen ise zamların sadece soğuk havalardan ve arz-talep ilişkisinden kaynakladığını ifade etti. Biçen, "Her zamda perakendecilere yükleniyorlar. Biz en fazla yüzde 50 zam yapıyoruz" dedi. Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı da, "Çiftçilere don uyarısı yapıldı, önlem aldılar. Zarar minimum seviyede kaldı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar kış bahane zamlar şahane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN