IŞİD'e rağmen 9 milyar $ ihracat

IŞİD nedeniyle düşen Türkiye'nin Irak'a ihracatı normalleşmeye başladı. Bakan Nihat Zeybekci, alternatif güzergâhlar kurulması sayesinde Irak'a ihracatın devam ettiğini ve 9 milyar doları geçtiğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.1.2015
IŞİD'e rağmen 9 milyar $ ihracat
IŞİD saldırıları nedeniyle bir dönem durma noktasına gelen Türkiye'nin Irak'a ihracatı yeniden rayına oturuyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, alternatif güzergâhlar kurulması ve sağlanan kolaylıklar sayesinde Irak'a ihracatın devam ettiğini ve 9 milyar doları geçtiğini açıkladı. Bakan Zeybekci, Irak'a ihracat kapsamında Kasım 2014'ten önce düzenlenen ve taahhüt hesabı kapatılmayan dâhilde işleme izin belgelerine üç ay ek süre verilmesi ve gerektiğinde bu sürenin üçer aylık periyotlarda uzatılması imkânı verildiğini söyledi.

İHRACATTA İYİLEŞME BAŞLADI
Türkiye'nin Irak'a ihracatı 2010'da 6 milyar dolar, 2011'de 8.3 milyar dolar, 2012'de 10.8 milyar dolar, 2013'te 11.8 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşti. Irak'a ihracat her yıl yüzde 30'luk büyüme kaydetti. Geçen yılın ilk yarısında terör örgütü IŞİD'in saldırıları ile ihracatta ciddi bir düşüş yaşandı. IŞİD'in püskürtülmesi, Türkiye'nin aldığı önlemler sayesinde ihracat hızla artmaya başlarken, 2014 sonu itibariyle 9.5 milyar dolara ulaştı. Ekonomi Bakanı Zeybekci, Irak'ta haziran ayı itibariyle söz konusu olan güvenlik probleminin ihracata ve yatırımcıya etkisini anlamak ve alınabilecek tedbirleri gözden geçirmek için sektör temsilcileri ile Irak Güncel Değerlendirme Toplantısı yapıldığını anımsattı. İstanbul, Gaziantep, Adana'da ihracatçılarla toplantılar yaparak kısa vadede sağlanabilecek destekler ve alternatif güzergâhlardan Irak'a ihracatın sürdürülmesi konularını değerlendirdiklerini belirtti.

İZİN BELGELERİNE EK SÜRE
Bakan Zeybekci, Irak'a ihracat kapsamında 18 Kasım 2014 tarihinden önce düzenlenen ve taahhüt hesabı kapatılmayan dâhilde işleme izin belgelerine üç ay ek süre verildiğini ifade etti. Benzer şekilde aynı tarih itibariyle taahhüt hesabı kapatılmamış vergi, resim, harç istisnası belgelerine ve aynı tarihten önce kullanılmış belgesiz ihracat kredilerine 6 ay ek süre verildiğini ve gerektiğinde de bu süreninin uzatılması imkânı getirildiğini belirtti. Zeybekci, "Bakanlığımızca sağlanan kolaylıklar ve alternatif güzergâhlar sayesinde 2014 yılı ilk 10 ayında 8 milyar 845 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir" dedi.

KERKÜK'TEN ERBİL'E PETROL BORU HATTI YAPILACAK
Merkezi Irak hükümetinin, petrol ihracını artırmak için Kerkük'ten Erbil'e yeni bir boru hattı yapma çalışması başlattığı bildirildi. Kerkük İl Meclisi Petrol ve Gaz Komisyonu Sekreteri Fuat Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kerkük'teki boru hatları eski olduğu için günlük en fazla 175 bin varil petrol sevk ediliyor. Bu nedenle yeni bir petrol boru hattının yapımına başlandı. Hattın haziran ayında tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında Kerkük-Kürdistan-Ceyhan hattından günlük 300 bin varil petrol sevkıyatı yapılabilecek" dedi. Kuzey Petrol Şirketi yetkililerinden alınan bilgilere göre Irak Petrol Bakanlığı, bölgedeki petrol üretiminin artırılması için Kerkük'teki yabancı firmalara talimat gönderdi. Irak hükümetinin kontrolünde Kerkük'ten Ceyhan'a günlük 300 bin varillik petrol sevkıyatı, terör örgütü IŞİD'in sabotajları nedeniyle 2014 Mart ayı itibarıyla durmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e rağmen 9 milyar $ ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN