'da yeni satışlar yolda

Her geçen gün iştiraklerini bir bir elden çıkaran ’dan yeni satışların geleceği gündemde.

Giriş Tarihi: 13.1.2015 10:59
Bank Asya'da yeni satışlar yolda
17 Aralık sonrası 80 şube kapatan ve iştiraklerini elden çıkaran iştiraklerin tek tek satıyor. Şimdi de sigorta ve emeklilik şirketlerinin satışı gündemde.

17 Aralık sonrası müşteri ve mevduat çıkışıyla zor günler geçiren Bank Asya, yeni yıla da sıkıntılı başladığı kaydedildi. Binlerce kişiyi işten çıkaran ve mevduatları eriyen Bank Asya'nın, elindeki her şeyi satışa çıkaracağı iddia ediliyor.

Bankaya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre son olarak 'Ananasları'ın geldiği Afrika'daki Tamweel Afrika Holding'deki yüzde 40 hissesini 37.7 milyon dolara satmasının da Bank Asya'ya yetmediği, elinde kalan iştirakleri bir bir çıkarmayı planladığı belirtiliyor. Bankaya yakın kaynakların iddiasına göre yeni yılda ayakta kalmak için Asya Termal başta olmak üzere sigorta ve emeklilik iştirakleri de elden çıkarılacak.

Bank Asya iştiraklerinden olan Işık Sigorta'nın satışı daha önce de gündeme gelmişti. Elinden çıkarılması düşünülen diğer bir iştirak ise Asya Emeklilik. 2014 yılında yaklaşık bin 700 kişiyi işten çıkan Bank Asya, 80 şubesini de kapatmak zorunda kalmıştı. 2015 yılında bankanın güç kaybettiği imajı verilmemesi için psikolojik bir taktik izleneceği belirtiliyor. 2015 yılında yeni işten çıkarma yapmamak ve şube kapatmama yöntemi izlenerek iştiraklerin satışının gündeme geleceği vurgulanıyor.

568 MİLYONLUK SATIŞ

Bank Asya son bir yıl içinde 568 milyonluk iştirak sattı. Bank Asya ilk olarak 2014'ün ocak ayında yüzde 21.8'ine sahip olduğu Yeni Mağazacılık A.Ş (A101) paylarını 25 Nisan 2014'te 350 milyon lira bedelle sattıktan sonra, Tuna GYO (Asya Termal) ve Nil Yönetim Hizmetleri A.Ş'deki paylarını da temmuz ayında satmıştı. Paralel yapının işadamlarına dağıttığı 'ananaslar'ın geldiği Afrika'da, Bank Asya tatlı bir kazanca imza atmıştı. Rekor miktarda zarar eden Bank Asya, daha önce 15 milyon dolara aldığı Tamweel Afrika Holding'deki yüzde 40 hissesini 37.7 milyon dolara 2015 başında satmıştı. 17 Aralık operasyonu sonrası ortaya çıkan ses kayıtlarında paralel yapının bazı işadamlarına dağıttığı 'ananas' kamuoyuna yansımış ve buradaki 'ananas'ların şifreli bir kelime olduğu iddia edilmişti.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya'da yeni satışlar yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN