Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Anayasa değişikliği gerekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun birlikte iyi çalıştığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu dile getiren , 'Sistem açısından bakıldığında Anayasa'ya odaklanılması gerekir' dedi.

Giriş Tarihi: 13.1.2015 09:55 Güncelleme Tarihi: 13.1.2015 10:17
Güler Sabancı: Anayasa değişikliği gerekiyor
Yeni yıla yeni bir yatırımla giren Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ile 2015 ve sonrasını, holdingin hedeflerini kapsayan bir sohbet toplantısı gerçekleştirdik. Kordsa'nın Endonezya'daki yeni fabrika açılışı sonrasında görüştüğümüz Güler Sabancı siyasi gelişmeleri de değerlendirdi. Güler Hanım, Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini ederken "Barış süreci çok önemli. Sosyal bir barış ve beraberinde onun getireceği kalkınma ve ekonomik kalkınma. Bölgesel kalkınmışlık farklarımız var. Uzun zamandır hırpanlanmış ve yorulmuş bir Güneydoğu bölgemiz var. Kalkınmak istiyor, barış istiyor. Hep beraber bunun da Anayasa'dan geçmesi gerekiyor. Barış sürecinin orada da ayağı var" dedi.

Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç duyduğunu zaman zaman dile getiren Güler Sabancı son dönemde tartışma konusu olan Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki yetki tartışmalarının da bu Anayasa ile çözüme kavuşacağını ifade ediyor. Sabancı bu konuda şu yorumu yapıyor: "Şimdi kişilerden bağımsız sistemleri konuşabiliriz. Türkiye'nin bir geçiş döneminde olduğunu kabul edelim. Türkiye ilk defa halk oylaması ile bir Cumhurbaşkanı seçti ve Türkiye'nin Anayasası parlamenter sistemi ön görüyor. Dolayısıyla bence Türkiye'de bütün partilerin, muhalefetin, iktidarın odaklanması gereken konu, kişilerden arınmış olarak Anayasa değişikliği olmalıdır. Sistemleri sistemler ile çözmeliyiz. Sistemleri konuşuyorsak, burada bir sıkıntı var. Şu anda bu sıkıntıya rağmen Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın birlikte iyi çalıştıklarını görmek bizim açımızdan memnuniyet verici. Şu anda kişilerin uyumlu çalışması ile bu yapı devam ediyor. Ama sistem açısından bakıldığında Anayasa'ya odaklanılması gerektiği ve gerekli değişikliklerin yapılması gerektiği gözüküyor."

'HALK KARAR VERECEK'


Peki sistem tıkanıklığı mı var ya da Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyor Güler Sabancı? İşte yanıtı: "Benim söylediğim o değil. Burada bir sıkıntı var. Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek daha önce 'Bu durum yetki kargaşasına sebebiyet verebilir' demişti. Anayasa değişikliği diye konuştuğumuz şeyler bunlar. Bu benim kararım değil. Hep beraber karar vereceğiz diye düşünüyorum. Anayasa değişikliği halka gelecek. Bunu o zaman tartışmak lazım. Ben sistem tıkandı da demiyorum. Eskiden böyle değildi, referandum oldu ve halkın büyük çoğunluğunun kabul ettiği referandum sonucu halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanımız var. Bu bir gerçek. Bir de parlamenter sistemi öngören bir Anayasamız var. Bunu demokrasinin gereği seçimlerle, seçim sonucu Meclis'lerle çözeceğiz."

'HER ZAMAN BÜYÜMEYİ DÜŞÜNÜRÜZ'

90'lı yıllarda sanayi şirketlerinin büyümeyi sürüklediği Sabancı Grubu, 2000'li yılların ortalarından itibaren enerji, perakende ve bankacılıkta ağırlığını artırdı. Bugün 21 milyar TL piyasa değeri olan Sabancı Holding, 25 milyar TL konsolide ciro ile 18 ülkede faaliyet gösteriyor. Güler Sabancı grup stratejisinde yeni dönemde sanayi yatırımlarının ağırlığını artırmayı düşünüp düşünmediklerine yönelik soru üzerine şu cevabı verdi: "Bu doğru bir tespit. Tabii neyi sanayi diye gördüğümüzle de ilgili bir tespit. Şimdi enerji üretimini sanayi olarak görmüyoruz. Tabii ki yeni bir işkolu ortaya koyduk. 2005'ten beri çok büyük bir yatırım yaptık. Bir çemberin içinde yeni bir şey büyütürsen diğerinin ağırlığı aynı derece büyümediği için azalıyor. Perakende sektöründe büyüdük, doğrudur. Sigorta sektöründe büyüdük, doğrudur. Bankacılıkta büyüdük. Dolasıyla sanayide çok büyümemiş görünüyoruz ama bizim şirketlerimiz kendi içinde büyüdüler. Ama daha düşük büyümeler oldu. Teknosa yüzde 20 büyürken, lastikte yüzde 5-7 büyüdük. Yeni oranlar böyle oluyor. Sonra toplama baktığınızda sanayinin payı, pastanın içinde azalmış gibi görünebiliyor. Bütün bunlara çalışıyoruz." Peki yeni bir satın alma planı var mı grubun? Sabancı'nın yanıtı şöyle: "İnşallah. Fakat halka açık şirketleriz. Böyle bir şey söylemeyiz. Her zaman büyümeyi düşünüyoruz. Organiğini de inorganiğini de hepsini."

CEO'LARIN UYKUSUNU NE KAÇIRDI?

World Economic Forum bünyesinde 100 CEO ile yapılan ve "Gece sizi uykusuz bırakan işinizle ilgili konu nedir?" sorusunun sorulduğu bir ankete de değinen Güler Sabancı şöyle konuştu: "CEO'lardan yüzde 80'in üzerinde bir çoğunluğun verdiği cevap şu: Değişen teknolojiler sonrası iş modellerimin tehdit altında olması. Yani dünya başka bir değişim yaşıyor. Bakın Türkiye'de GSMH'nin %1'ini bilgi teknolojilerine ayırıyoruz. Bu rakamın içine baktığımızda % 80'i hardware. Dünyadaki sıralamalarda hardware zaten sayılmıyor. Dolayısıyla bizim orada gidecek çok yolumuz var. Bu neden önemli? Bizim küçük ve orta ölçekli iş dünyamızın ister sanayi ister hizmet sektörleri olsun, daha fazla bu tip yatırımlara ihtiyacı var."

'ENERJİDE TEMPOMUZU AYARLIYORUZ'


Sabancı, enerji sektöründe hedeflerinden taviz vermediklerini ifade ederken "Türkiye'de enerji sektörü geçtiğimiz sekiz yıldır çok ciddi bir transformasyondan geçiyor. Dağıtım tamamen özelleşti. Üretimde de çok ciddi biçimde özel sektörün payı arttı. Şu anda Enerjisa gerek üretim gerek dağıtım açısından, özel sektör kuruluşları içinde lider konumda bulunuyor. 5 bin mw'a koşmaya devam ediyoruz. Ancak, son yıllarda değişen ekonomik şartlardan dolayı Türkiye'de fazla kapasite oluştu. Biz de ona göre tempomuzu ayarlıyoruz. Çok ciddi yatırım yaptık."

Kaynak: Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güler Sabancı: Anayasa değişikliği gerekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN