Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dengeler altüst oldu

45 doları da gördü. Bütçeleri altüst olan enerji satan ülkelerde panik artıyor. Bütçe açığını kapatmak için petrolün dört katına çıkmasını bekleyenler bile var. Türkiye gibi ülkelerde ise petrol faturası yarı yarıya azalıyor

Giriş Tarihi: 14.1.2015
Dengeler altüst oldu
nda aşağı yönlü hareket hız kesmeden devam ediyor. Brent ün varil fiyatı dün yüzde 2'nin üzerinde düşerek, 45 dolarla 6 yılın dibini gördü. Bu düşüşte Goldman Sachs'ın kısa vadeli fiyat beklentilerini aşağı çekmesi ve Körfez'deki üreticilerin üretim kısma işareti vermemeleri etkili oldu. Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, petrol fiyatlarındaki düşüşün 2015'te devam edeceği ve varil fiyatının 42 dolara kadar gerileyebileceği tahmininde bulunmuştu. Dün diğer bir kehanet de Arap dünyasının Warren Buffett'ı olarak bilinen Prensi Alwaleed bin Talal'den geldi. Alwaleed bin Talal, petrol fiyatlarının bir daha asla 100 dolara ulaşmayacağını öne sürdü.

BATI KARADENİZ'DE PETROL ORTAKLIĞI - TIKLAYIN

PETROLDE KOMPLO TEORİLERİ - TIKLAYIN


OLMASI GEREKENİN 4'TE 1'İ

Peki bu düşük petrol fiyatı kime yarıyor, kime zarar veriyor? Petrol ihraç eden ülkelerden birçoğu oldukça büyük bütçe açıkları ve dengesiz kur seyri ile karşı karşıya. Ayrıca kur krizi ve enflasyon baskısı da iyiden iyiye hissediliyor. Ülkelerin bütçe açıklarını kapamaları ve dengeye gelmeleri için gereken fiyat seviyesine bakınca kaybedenler daha açık görülüyor. Fiyatı şu anda varil başına 45 dolar olan petrolün en kötü vurduğu ülke Libya. Libya'nın bütçesini denkleştirmesi için petrolün varilinin 184 dolar olması gerekiyor. Yani mevcut seviyenin tam dört katı. İran ve Cezayir için bu rakam 131, Nijerya için ise 123 dolar.

PETROL FİYATLARI ABD'Lİ ŞİRKETLERİ DE VURDU - TIKLAYIN

TÜRKİYE'DE FATURA %50 DÜŞÜYOR
50 doların altındaki petrol fiyatı Türkiye'nin yumuşak karnı olan cari açıkta 25 milyar dolarlık bir iyileşme anlamına geliyor. Türkiye'nin 2014'te 50-55 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmin edilen enerji faturasının, 2015 yılında petrol fiyatlarının desteğiyle yarı yarıya azalması bekleniyor. Suudi Arabistan ve Petrol İhraç Eden Ülkeler () de yararlı çıkacak ülkeler arasında. Cebinde 700 milyar dolar rezervi bulunan Suudi Arabistan uzun vadede en yüksek değer olarak 85 doları istiyor.

PETROL SAVAŞINDA KAZANANLAR VE KAYBEDENLER - TIKLAYIN

% 10 DÜŞÜŞTE BÜYÜMEYE 0.1 KATKI

Petrol üretiminde 30 yılın en yüksek rakamlarına ulaşan ABD, petrol fiyatlarındaki düşüşten en olumlu etkilenenlerden. Ekonomide büyümeye ve istihdama etkisi hatırı sayılır miktarda. Avrupa'da ise hesaplamalara göre her yüzde 10'luk düşüşün ekonomik büyümeye olan etkisi yüzde 0.1 oluyor. Avrupa'da tüketiciler üzerinde de olumlu bir etki yaşanıyor. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olma yolunda ilerleyen Çin ise büyümesi zayıflayan ekonomiyi yeniden canlandıracak. Kullandığı petrolün yüzde 75'ini ithal eden Hindistan'da sübvansiyonlarda 2.5 milyar dolar azalma bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dengeler altüst oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN