açıkladı! 10 günde 1 yıllık gaz kullandık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , son 10 günde 2 milyar metreküp civarında kullanıldığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 14.1.2015 16:49
Taner Yıldız açıkladı! 10 günde 1 yıllık gaz kullandık
Bakan , Enerji Verimliliği Haftası'nın açılış programına katıldı. Bakan Yıldız açılışın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"10 GÜNDE 1 YILLIK GAZ KULLANDIK"

Bir soru üzerine Bakan Yıldız, 10 gün içerisinde Türkiye'de tüketiminin zirveye çıktığını belirterek, tüketimin en çok İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli olduğunu bildirdi. Yıldız, "Son 10 gün içinde Türkiye'de 2 milyar metreküp civarında doğalgaz kullanıldı. Bu bir kısım ülkelerin 1 yılık toplam ihtiyacı kadar. Bazı ülkeler bunun iki katını kullanıyor bir yılda. 8 Ocak'ta 225 milyon metreküpe yakın gaz kullandık, sadece bir gün içerisinde kullanıldı. Hazırlıklı girmeye çalıştık. Eskişehir yaz kullanımının yaklaşık 22 katını kullanmaktadır. Bunların doğru bir şekilde yönetilmesi için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Ukrayna'daki gerilimin Türkiye'de nelere yol açabileceğine ilişkin sorulan soruyu Taner Yıldız, "Rusya'dan aldığımız doğalgazın yarısını da Batı Hattı'ndan karşılıyoruz. Herhangi bir anlaşmazlık veya problem halinde veya fiziksel bir durum olması halinde tabii ki Türkiye'nin arz güvenliği bundan etkilenir. Bunu şu anda ön görmüyoruz. Son yapılan toplantıda uzlaşma noktasına gelindi. Bunun bir maliyet unsuru olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum" şekline yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taner Yıldız açıkladı! 10 günde 1 yıllık gaz kullandık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN