1 depoda kaç lira farketti?

Giriş Tarihi: 15.1.2015 07:19 Güncelleme Tarihi: 15.1.2015 09:29
1 depoda kaç lira farketti?

de son iki günde yapılan toplam 9 kuruşluk indirimle, fiyatlar litre başına 7 ayda 1 lira 5 kuruş düştü. Arabaların deposu da 58 lira daha ucuza dolmaya başladı.

Ham fiyatlarında, geçen yıl haziran ayında 115 doları görmesinin ardından başlayan düşüş trendi, yeni yılla birlikte hız kesmedi.

Petrol fiyatlarının 45 dolar seviyesine yaklaşmasıyla yurt içinde de fiyatlarında sadece son iki günde 9 kuruşu bulan indirim yaşandı. Salı günü 6 kuruş düşen fiyatlarını akaryakıt şirketleri dün de benzinin litresinde 3 kuruş, motorinin litresinde de 9 kuruş indirim yaptı. Böylece, haziran ayında litresi 5.12 lira olan benzin fiyatları 4.07 liraya gerilemiş oldu. Litrede 1 lira 5 kuruş liraya ulaşan benzinin fiyatı da depoya yansıdı. Geçen yıl haziranda 281 liraya dolan 55 litrelik bir araç deposu, son indirimle 223 liraya dolmaya başladı. Yani depolar 58 lira ucuzladı. Aynı dönemde motorinin de litresi 90 kuruş ucuzladı.

ARAÇLARDA YAKIT TASARRUFU İÇİN BUNLARI YAPIN - TIKLAYIN

YILDIZ'DAN PETROL HESABI

Benzin fiyatlarındaki düşüşle alakalı Enerji Bakanı "Rafineriye giren ham madde ile rafineriden çıkan ham maddenin düşüş oranı aynı değil. Türkiye'ye has bir yapı var, benzin fiyatları İtalya'da hangi oranda düştüyse Türkiye'de de o oranda düşüyor. Dövizle alıp TL'yle sattığımız için fark koymak zorundayız" diye konuştu.

Katıldığı Enerji Verimliliği Haftası'nın açılış programı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, petrol fiyatlarındaki düşüşün, vergilere indirim olarak yansımadığı tartışmalarına ilişkin, "Eğer biz 45-46 milyar lira civarında yıllık benzin kullanımından dolayı bir vergi tahsilatı yapıyorsak, bu 77 milyonumuza aktarılan bir rakamdır. Bu vergiler alınıp bir kenara bırakılmıyor, vatandaşın hizmetine sunuluyor. Vergi 77 milyon insanın kullanımına harcanıyor" dedi.

YENİ MODELLER YOLA ÇIKTI - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 depoda kaç lira farketti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN