Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patronun hası liseden belli olur

Brükselli Genç Başarı Eğitim Vakfı ile MEB, girişimcilik ruhunu liselere taşıyor. Şirket Programı'yla gençler gönüllü işadamlarından patronluğu öğrenecek

Giriş Tarihi: 15.1.2015
Patronun hası liseden belli olur
Genç nesillere girişimcilik ruhunu aşılamak için dünyada 79 yıldır uygulanan "Şirket Programı" Türkiye'de Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından hayata geçirildi. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara il milli eğitim müdürlükleriyle yapılan protokoller kapsamında girişimcilik dersleri ortaöğretime taşınıyor. Öğrencilere uygulamalı girişimcilik dersleri verilmesini içeren programlar 12 ila 26 hafta arasında tamamlanacak. Projeye işadamları da gönüllü olarak katılacak. Öğrenciler işadamları ve danışmanlar eşliğinde mini şirketler kuracak. Burada üretimden iş planı hazırlamaya, finans ve pazarlama raporu oluşturmaktan hisse senedi kaydı tutmaya kadar bir şirkette üst düzey yöneticinin üstlenmesi gereken sorumluluklar öğretilecek.

3X İLE GERÇEK İŞADAMLARI
"Şirket Programı"nda gençler denetim, satış stratejisi oluşturmak gibi sorumluluklar da üstlenecek. Hayata geçirilen öğrenci şirketleri uluslararası yarışmalara ve fuarlara da katılacak. Brüksel merkezli Genç Başarı Eğitim Vakfı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle 3X Programı'nı da hayat geçirdi. Bu sayede gençlerin, işgücüne etkin katılımı, finansal okuryazarlık ve girişimcilik yeteneklerinin artırılması, şirket anayasası hazırlar hale gelmesi hedefleniyor.

HER ÖĞRENCİYE KARTVİZİT BASILIYOR
İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından da onaylanan program, genç patronlar için altyapı oluşturuyor. Brüksel'de bu programa katılan öğrencilerin yüzde 26.6'sının bugün kendi işlerini kurduklarını anlatan Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü Engür Rutkay şöyle konuştu: "Hedefimiz girişimcilik ruhunu çok genç yaşlarda ortaya çıkarmak. Bakanlık liselerde girişimcilik kulüpleri kurulmasını zorunlu kılıyor. Bu programda her öğrenciye operasyon müdürü gibi unvanlar veriliyor, isimlerine özel kartvizitler basılıyor. Yani kimse boş oturmuyor."

DÜNYANIN EN BÜYÜK KULÜBÜ
123 ülkeden 10 milyon öğrenci ve 500 bin öğretmenin bu sisteme dahil olduğunu anlatan Rutkay, "Bu büyük kulübe Türkiye'deki liseleri de dahil edeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronun hası liseden belli olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN