Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigorta sektörü 2023'te 80 milyar lira prim üretecek

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, sigorta sektöründeki toplam prim üretiminin 2023 yılında 80 milyar liraya ulaşacağını söyledi. Pamukçu, sektör fonlarının 2023'te yurtiçi tasarrufların yüzde 11'ini oluşturacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 15.1.2015
Sigorta sektörü 2023'te 80 milyar lira prim üretecek
Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, Türkiye'de sigorta ve bireysel emeklilik sektörlerinin çok önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Türkiye Sigorta Birliği tarafından hazırlatılan 2023 Vizyon, Hedef ve Beklentiler Düzeyi Raporu'ndan bahseden Pamukçu, "Hayat ve hayat dışı branşlarda toplam prim üretiminin 2023 yılında 80 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Böylece, 2013 yıl sonu itibarıyla prim üretiminin GSYİH'deki payı yüzde 1.55'ken, 2023'te bu oranın yüzde 2.1'e yükselmesi planlanıyor" dedi. Sektörün 2023 yılında yaratmış olacağı fon tutarının 20 kat büyümeyle 410 milyar liraya ulaşmasının beklendiğini söyleyen Pamukçu, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün yurtiçi tasarrufların yüzde 1.5'i sektör fonlarından oluşuyor. 2023 yılında tasarruf fonlarının yüzde 11'inin sektör fonlarından oluşacağı öngörülüyor."

'YABANCI YATIRIMCILARIN SEKTÖRE İLGİSİ SÜRECEK'
Türkiye'nin büyümesi ve sigorta penetrasyonunun düşük seviyelerde olmasının yabancı yatırımcının ilgisini çekeceğini vurgulayan Pamukçu, "Türk sigorta sektörünün GSYİH büyüme oranlarının üzerinde gerçekleşen büyümesi ve sigorta penetrasyonunun çok düşük olması yabancı yatırımcı ilgisinin her zaman olacağını gösteren en önemli parametreler. Tabii ki bu ilginin olması ve devam etmesi için, ülkenin makroekonomik göstergelerinin olumlu olmasının da etkisinin çok önemli olacağını eklememiz gerekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigorta sektörü 2023'te 80 milyar lira prim üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN