Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 bin abonesine müjde!

17 dağıtım bölgesinde yaklaşık 200 bin abonesinden birden fazla kez tahsil edilen iç tesisat kontrol bedelleri iade edilecek.

Giriş Tarihi: 16.1.2015 05:33 Güncelleme Tarihi: 16.1.2015 15:57
200 bin doğalgaz abonesine müjde!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun () aldığı kararın tebligatı şirketlere yapıldı. 60 gün süreyle dağıtım şirketlerinin internet sitesinde kalacak olan listeye 180 gün içinde müracaat edilmesi gerekiyor. Her abone bölgesine göre farklılaşmasına rağmen ortalama 20 liralık bedeli geri alabilecek. İç tesisat kontrol bedeli ilk abone olurken, dağıtım şirketi tarafından doğalgaz projesinin onaylanması sırasında alınıyor.

BAKAN YILDIZ: DOĞALGAZ FİYATI 7 YILDIR AYNI - TIKLAYIN

YANLIŞ BİR UYGULAMAYDI

Doğalgaz aboneliğinin ilk başlangıcında alınması gereken bu bedelin sonraki işlemlerde tekrar alınmaması gerekiyor. Ancak eve yeni kiracı girmesi veya evin satılmasından sonraki süreçte aboneliğin sonlandırılması halinde yeni kayıt yaptırandan sıfırdan yeni bir abonelik projesi tesis edilmiş gibi ücret alınıyor. İlgili düzenleme gereği sadece proje çizimi onaylandığı için sadece ilk abonelikte bu ücretin alınması gerekiyor.

DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRECEK PRATİK YOLLAR - TIKLAYIN

EPDK'nın söz konusu düzenlemeye ilişkin kararın nasıl uygulanacağına yönelik kararı 17 dağıtım şirketine kısa süre önce tebliğ edildi. İki ay süreyle iç tesisat kontrol bedeli alacak olanlarının listesinin yayınlanacağına dikkat çeken enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili "Normalde tüketiciden ilk abonelikte alınması gereken ücret sonraki dönemlerdeki aboneliğin sonlandırılmasının ardından yeni bir başvuru yapılmasında tekrar alınıyor. Tamamiyle sıfırdan yeni bir abonelik gibi proje bedeli alınıyor. Bu yanlış bir uygulama idi. Dağıtım şirketleri şimdi abonenin parasını geri iade edecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 bin doğalgaz abonesine müjde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN