da mutabakat sağlanamadı

Giriş Tarihi: 16.1.2015 13:46
Promosyonda mutabakat sağlanamadı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , emeklilere banka u ödenmesi için, kamu bankaları yetkilileri ile özel bankaların genel yetkilileriyle yapılan toplantılarda mutabakat sağlanamadığını bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu soru önergesinde, "çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret farkını, memur emeklilerine verilen zammın, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine uygulanıp uygulanmayacağını ve ödenip ödenmeyeceğini" sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, mevzuatta aktif olarak çalışma hayatında olmayanların sendika hakkından yararlanabileceğine ilişkin bir düzenleme bulunmadığını söyledi.

Çalışma Bakanı, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 28'inci maddesinde yapılan değişiklik uyarınca, Emekli Sandığı Kanununa göre aylık ödenmekte olanların aylıklarının hesabında toplu sözleşme hükümlerine göre belirlenen aylık ve taban aylık katsayıları, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki sigortalılık hali esas alınarak bağlanan yaşlılık, malullük veya ölüm aylıklarında yapılacak artışlarsa yine toplu sözleşme hükümlerine göre belirlenen aylık ve taban aylık katsayılarındaki artış dikkate alınarak artırıldığını ifade etti.

-"EMEKLİLER İLE HAK SAHİPLERİNİN AYLIKLARI, ÇALIŞAN KAMU GÖREVLİLERİNİN ARTIŞ ORANLARI ESAS ALINARAK ARTIRILMAKTA"-

Çalışma Bakanı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/1-c bendi kapsamında sigortalı sayılan emekliler ile hak sahiplerinin aylıklarının, çalışan kamu görevlilerinin artış oranları esas alınarak artırıldığına dikkati çekti.

Emeklilere banka promosyonu ödenmesi için, kamu bankaları yetkilileri ile özel bankaların genel yetkilileri ile toplantılar yapıldığını hatırlatan Çalışma Bakanı, "Konuya çözüm aranmış, ancak mutabakat sağlanamamıştır. Bazı özel bankaların emekliliklerin gelir aylıklarını bankalarından almaları taahhüdü karşılığında promosyon ödemesi yapılmasına ilişkin kampanyaları bulunmaktadır" dedi.

- SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ UYGULAMASI DEVAM EDİYOR-

Çalışma Bakanı, Sosyal Güvenlik Destek Priminin kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin de, "Sosyal Güvenlik Destek Primi uygulaması devam etmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Promosyonda mutabakat sağlanamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN