Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'e en büyük darbeyi kendi şirketleri vurdu

Rusya'da 151 milyar dolar buhar oldu. İlk kaçanlar ise Rus şirketler oldu...

Giriş Tarihi: 17.1.2015 13:41 Güncelleme Tarihi: 17.1.2015 17:29
Putin'e en büyük darbeyi kendi şirketleri vurdu
Rusya Merkez Bankası, 2014 yılında ülkeden çıkan sermaye miktarını 151 milyar dolar olarak açıkladı. Üstelik Rusya'dan sermaye kaçıranların liste başını yabancı yatırımcılar değil, Rus bankalarıyla özel şirketler oluşturuyor.

2014 yılında Rusya'dan kaçan sermayenin 151 milyar dolar olarak duyurulması önceden yapılan tüm tahminleri gölgede bıraktı. Özellikle Ekim , Kasım ve Aralık aylarında sermaye kaçışı panik hali alırken, 2013 yılıyla kıyaslandığında Rusya'dan para çıkışı 2,5 kat artmış oldu. 2013 yılında Rusya'dan sermaye çıkışı 61 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Rusya Merkez Bankasının sermaye çıkışı raporunda paranın kaçışına gerekçe olarak siyasi faktörler yanı sıra Rus banka ve şirketlerin biriken dış borç ödemeleri gösterildi. Yine aynı raporda 2015 yılı için yapılan sermaye çıkışı beklentisi ise 118 milyar dolar olacağı tahmin edildi.

Bu arada Standart and Poors ile Fitch'ten sonra uluslararası değerlendirme kuruluşu Moody's de Rusya'nın puanını (Baa2) düzeyden (Baa3) seviyesine düşürdü. Özellikle Rus devlet tahvillerine "junk" (çöp) damgasını vurdu. Böylece Rusya, 1998 küresel krizden buyana en düşük yatırım puanına sahip ülke haline geldi.

Kaynak: Hürriyet

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'e en büyük darbeyi kendi şirketleri vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN