Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Banvit Romanya'ya kök salıyor

Banvit, Romanya'da yeni bir yatırım için kolları sıvadı. Pazarın büyümeye müsait olduğunu söyleyen patron Ömer Görener, "AB'ye buradan açılacağız" dedi

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Banvit Romanya'ya kök salıyor
Banvit son yıllarda yeni yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Doğu'ya yatırım yapan şirketler kervanına katıldınız. Elazığ'daki fabrikadan memnun musunuz?
Ülkenin doğusuna da herkesin yatırım yapması gerekiyor. Elazığ'daki tesisimizi Temmuz 2013'te devreye aldık. Orada şu ana kadar 60.5 milyon liralık yatırım yaptık. Yılsonunda kapasiteyi 120 bine yükseltmeyi hedefliyoruz. Yatırımdan çok memnunuz, ileride buradan Irak'a taze ürün yollama şansımız var.

Burada kaç kişi istihdam ediyorsunuz?
Elazığ'da en fazla istihdam sağlayan şirket konumundayız. Yaklaşık 500 bordrolu çalışanımız var. Yakın zamanda planladığımız kapasite artışlarıyla bu sayıyı 750'ye çıkaracağız. Buna ilave olarak bölgede 200 adet yetiştiriciyle çalışıyoruz.

Romanya'da da yatırımınız vardı...
Orada damızlık yumurta ve yem üretiyoruz. İç pazarda satıyoruz ama amacımız Avrupa'ya açılabilmek. Çünkü AB pazarı henüz bize kapalı. Eninde sonunda açmak durumundalar. Oradaki helal pazar bizim için çok büyük bir potansiyel taşıyor.

Burada yeni yatırımınız olacak mı?
Romanya sektörümüz açısından çok doğru bir pazar. Ülkede kesimhane yatırımı da yapmak istedik. Çok aradık ama istediğimiz nitelikte tesis bulamadık. Şimdi sıfırdan yapmaya karar verdik. Fizibilite çalışmaları sürüyor. Bir-iki ay içinde tamamlanır. Planımız kesimhane ve pişirme tesisi kurmak.

KÖRFEZ'DE GÜÇ KAZANIYORUZ

İhracatınız nasıl gidiyor?
Romanya'nın yanı sıra Körfez'de de varız. Bu pazarda ağırlığımız gittikçe artıyor. Dubai'de serbest bölgede bir şirket kurduk. Katar Hava Yolları, o bölgedeki KFC bizden alım alıyor. Al Shaya'nın restoranlarına da ürün veriyoruz.

Irak pazarına da girmiştiniz, burada işler nasıl gidiyor?
Evet, orada da oldukça güçlüyüz. Türkiye'nin piliç ihracatının yarısından fazlası bu pazara yapılıyor. Haftada 30-35 TIR yollarken IŞİD'le birlikte sayı 3-4'lere düşmüştü. Şimdi eski seviyeyi yakaladık.

2015'ten beklentileriniz neler?
Müspet bir yıl oldu. Konsolide ciro olarak yılı 2 milyar lira civarında tamamlayacağız. Kârlılık olarak da halk tabiriyle "el elde el başta" tamamlayacağız. 2015 için de pozitifiz.

Rusya ile ilgili estirilen bayram havası devam ediyor mu?
İhracatımız sürüyor. Ancak Rusya'nın bize spesifik kota vermesi lazım. Bu ay için sonuç bekliyoruz. Şu anda kotasız satıyoruz. Bu da yüzde 80 gümrük demek. Kota alırsak bu oran yüzde 25'e inecek. İlgili bakanlıkların bu yönde ciddi girişimleri var.

Beyaz et pazarının köklü firmalarından Banvit, yurtiçi ve dışında başlattığı yatırım atağıyla dikkat çekiyor. 2013'te Elazığ'ın en büyük tesisini kuran şirket, yurtiçinde yeni yatırımlar için arayışa girdi. Ancak asıl büyük atılıma yurtdışında hazırlanan şirket, Romanya pazarına odaklandı. Burada satın aldığı kuluçka tesisine ek yatırımlar planladıklarını anlatan şirketin patronu Ömer Görener, "Aslında uzunca bir süre satılık tesis baktık. Ancak istediğimiz nitelikte bir yer bulamadık. Şimdi sıfırdan yatırım için fizibilite çalışması yapıyoruz. Çalışma birkaç ay içinde biter. O zaman harekete geçeceğiz" dedi.

ÇOCUKLARIM TAVUK YİYEREK BÜYÜDÜ

Siz piliç tüketiyor musunuz?
Benim terapim yürümek ve yemek yapmak. Evim Erdek'te bir köyde. Tavuğun pençesi ve jelatinli göğüs kıkırdağını yerim. 2 çocuğum da tavuk etiyle büyüdü.

"PİLİCİ EN FAZLA MANGALDA SEVDİK"

Kırmızı et pazarında beklediğinizi bulabildiniz mi?
"2 kiloluk tavuk 500 kiloluk danayı taşıyor" diyebilirim. Sürümüz 2013'te 40 bin başa dayanmıştı, şimdi 4 bine geriledi. Dışarıdan alıp kesiyoruz. Katma değer yaratamıyoruz. Kolay değil bu alan, politikalar belirleyici oluyor. İyileştirme olursa sürümüz eski büyüklüğüne ulaşır.

Hindi pazarındaki büyümeden memnun musunuz?
Türkiye'de toplam hindi pazarı 40 bin ton civarında. Ne hikmetse hindiyi çok sevmiyoruz. Bunda pahalı olmasının da etkisi büyük. Pilice göre yüzde 30 daha pahalı. Bir de biz halk olarak göğüs eti sevmiyoruz ama burada sorun iyi pişirememek. Doğru pişirildiğinde çok lezzetli bir ettir oysa. Çok fazla pişirmemek lazım. Kanat seviyoruz. Ben kanadın fiyatlamasından utanıyorum. Yazın göğüsten pahalı satılıyor.

Satışlarda mevsimsel etki oluyor mu?
Yaz ayları, ramazan ve sonbahara girişte mevsimsellik etkili oluyor. Sonbaharda ailelerin okul harcamaları artıyor. Bayramların öncesi ve sonrasında satışlar ciddi anlamda düşüyor. Kurbanın etkisi sekiz hafta sürüyor. Türk halkı pilici en fazla mangalda tüketmeyi seviyor.

Banvit basketbolda hızlı büyüyor. Maçlara gidiyor musunuz?
Bandırmada para kazandığımız ve orada yerleşik olduğumuz için sosyal proje olarak başladı basketbol. Altyapıya önem vererek buralara geldik. Halen 80-90 öğrenciyi hem eğitiyoruz hem de spora teşvik ediyoruz. Gittikçe bütçemiz arttı, başarılı olduk. İlk 5'teyiz. Maçlara zamanım uygunsa giderim. Hedefimiz Türkiye kupası ve Avrupa'da oynamak. Rakiplerimiz çok güçlü ve çok yüksek bütçeleri var. Basketbola desteğimiz sürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banvit Romanya'ya kök salıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN