Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En az 2 puan inmeli

Merkez Bankası'nın en az 2 puanlık bir faiz indirimi yapması gerektiğini belirten AK Parti MKYK Üyesi , "Bu fırsat kaçırılmamalı" dedi

Giriş Tarihi: 18.1.2015
En az 2 puan inmeli
Dünyadaki tüm merkez bankalarının büyüme ve istihdamı artırmak için seferberlik ilan ettiği bir dönemde, Türkiye'ye kendi liginde en yüksek üçüncü faizi ödeten Merkez Bankası'na tepkiler büyüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na önceki gün yaptığı 'faizi indir' çağrısına AK Parti'den tam destek geldi. AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi , Merkez'in politika faizini en az 2 puan indirmesi gerektiğini söyledi.

ARTIK BAHANESİ KALMADI

Dünyada birçok ülkenin faizlerini indirdiği bir dönemden geçildiğini belirten Gedikli, Hindistan ve Peru'nun dahi buna dahil olduğunu ifade etti. Türkiye'nin faiz düşürme konusunda şu anda çok değerli bir dönemden geçtiğini dile getiren Gedikli, "Gerçi bu gidişle bu yıl da beklememek gerekiyor ama Amerikan Merkez Bankası (Fed) düğmeye basıp, faiz artırımına gittiğinde adeta bir süpürge gibi tüm dünyadan parayı kendi kasasına çekecek. O dönemde zaten faiz indirimi mümkün olmayacak. Bu fırsatı kaçırmamalıyız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası'na çok haklı eleştirileri olduğunu belirten Gedikli, 20 Ocak'ta yapılacak toplantıdan ülke için hayırlı bir karar çıkmasını ümit ettiklerini bildirdi. Fed'in faiz artırımını bu yıl dahi yapmasının zor olduğunu ve Türkiye'de de enflasyondaki düşüşün hızlanacağını belirten Gedikli, "Merkez'in artık bahanesi kalmadı" dedi.

HESABI BİZDEN SORULUR

Merkez Bankası'nın bağımsız olduğunu kendilerinin de iyi bildiğini vurgulayan Gedikli, "Ülkede işler yolunda gitmediğinde kimse bunun hesabını Erdem Başçı'dan sormuyor. Vatandaş bunun hesabını bizden soruyor. Onun için kimse göstere göstere yapılan hataya sessiz kalmamızı beklemesin. Bu banka 2016 yılına kadar böyle yönetilemez. Türkiye'nin bu fırsatı kaçırmaya tahammülü yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En az 2 puan inmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN