Kurtulmuş'tan Merkez Bankası'na indirim tepkisi

Merkez Bankası'nın politika faizinde yaptığı indirime ten ilk tepki geldi. Kararı "Yetersiz" olarak yorumlayan Başbakan Yardımcısı Twitter'dan açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 20.1.2015 17:10 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 18:31
Kurtulmuş'tan Merkez Bankası'na indirim tepkisi
Başbakan Yardımcısı , Merkez Bankasının faiz indirimine ilişkin, "0,5'lik faiz indiriminin Türkiye'nin büyüme hedeflerine ve reel ekonominin gelişmesine bir faydası yoktur. Hem politika faizinin hem de üst limitin daha fazla indirilmesi gerekirdi" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, Twitter hesabından, Merkez Bankasının faiz kararını değerlendirdi.

BÜYÜME HEDEFLERİNE FAYDASI YOK

Merkez Bankasının bu kararıyla siyasi iradenin ekonomi vizyonuyla ayrışan bir konuma düştüğünü belirten Kurtulmuş, 0,5'lik faiz indiriminin Türkiye'nin büyüme hedeflerine ve reel ekonominin gelişmesine bir faydasının olmadığını kaydetti.

Hem politika faizinin hem de üst limitin daha fazla indirilmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, "Yine bu kararla büyüme, istihdam ve enflasyon hedeflerinin gerçekleştirilmesi maalesef zorlaşmıştır. Merkez Bankasının gerçekten ama gerçekten bağımsız kararlar almasının, ülkemiz ekonomisi için ne kadar elzem olduğu bir kez daha görülmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

ZEYBEKCİ: İNDİRİMİ YETERLİ BULMUYORUM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Merkez Bankası'ndan gelen indirim kararının yetersiz olduğunu söyledi. Zeybekci, "TCMB'nin bugünkü faiz indirimi tam bir indirim sayılmaz, bir sonraki toplantıya dair beklentimiz devam ediyor, indirimi yeterli bulmuyorum" dedi.

Merkez'in faiz kararı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş'tan Merkez Bankası'na indirim tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN