Altın fiyatları zirveye koşuyor, borsa 90 bine göz kırptı!

Altın fiyatları kaç lira oldu, döviz kuru ne kadar? Dolar ve avro kaç TL oldu. İşte Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası piyasalarda son durum.

Giriş Tarihi: 21.1.2015 09:40 Güncelleme Tarihi: 21.1.2015 10:12
Altın fiyatları zirveye koşuyor, borsa 90 bine göz kırptı!
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne önceki kapanışa göre 490,83 puanlık yükselişle 89.691,28 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da pay piyasaları dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,55 değer kazandı. Bankacılık endeksi yüzde 0,73, holding endeksi yüzde 0,46 yükseliş kaydederken, açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran sektör endeksi ise yüzde 0,80 ile "elektrik" oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dün politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 7,75'e çekmesinin ardından BIST 100 endeksi günü analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 89.000 puanın üzerinde tamamlamıştı.

Analistler, yarın açıklanacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarının piyasaların ana yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, ABD'de açıklanacak makroekonomik verilerin de takip edileceğine kaydediyor.

BIST 100 endeksinin 89.900 seviyesinde bulunan fiyat boşluğunun direnç olarak öne çıkabileceğini aktaran analistler, olası düşüşlerde ise 88.000 ve 87.000 seviyelerinin destek konumuna gelebileceğini tahmin ediyor.

Dolar ve avro düşüşte


Dolar 2,3410 liradan, avro 2,7140 liradan güne başladı. Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,3500 lira, avronun satış fiyatı ise 2,7250 lira olmuştu.

İstanbul serbest piyasada dolar 2,3410, avro 2,7140 liradan güne başladı. Kapalıçarşı'da 2,3380 liradan alınan dolar 2,3410 liradan satılıyor. 2,7110 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,7140 lira olarak belirlendi.

DÖVİZ KURUALTIN FİYATLARI


Uluslararası piyasalarda altının onsu 1289,60 dolarla 4,5 ayın zirvesine çıktı.

Altın fiyatları 4,5 ayın yeni zirvesine çıktı. Altın Avrupa ekonomisine dair belirsizlik ve küresel büyüme endişelerinin neden olduğu volatiliteye bağlı olarak gelen güvenli liman alımlarıyla yükseldi.

Uluslararası piyasalarda altının onsu 1289,60 dolarla 1 Eylül'den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Piyasada tahvil alım paketi açıklaması beklenen Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Perşembe günkü toplantısı izleniyor. Yunanistan'da Pazar günü yapılacak seçime ilişkin endişeler de piyasada etkili oldu.Borsa İstanbul'da önemli direnç seviyesi

Endekste teknik açıdan yukarı yönlü eğilim devam etmekle beraber 90.000 seviyesi direnç seviyesi olarak izlenebilir

ALB Menkul Değerler tarafından hazırlanan Borsa İstanbul raporu:

BIST 100 endeksi dün 88.464-89.464 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 89.200 seviyesinden yüzde 1,36 değer kazanarak tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 2,67 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 0,28 değer kazandı.

Dün Euro Bölgesi'nde ZEW ekonomik güven endeksi, Almanya ÜFE ve ZEW ekonomik güven endeksi verileri gündemimize konu oldu. Almanya'da Aralık ayı ÜFE rakamları aylık ve yıllık bazda beklentilerin aşağısında kalırken, hem Almanya'nın hem de Euro Bölgesi'nin ZEW ekonomik güven endeksi verisi beklentilerin üzerinde açıklandı. Güne yükselişle başlayan Avrupa borsaları bu hafta yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde parasal genişlemeye ilişkin beklentilerin piyasalarda yer etmesinin etkileriyle yükselişini sürdürdü ve günü primli tamamladı.

ABD tarafında ise önemli bir veri akışı gündeme konu olmazken, ABD borsalarında güne başlarken görülen yatay seyir, teknoloji şirketlerinde görülen hareketliliğin etkisiyle yerini yükselişe bıraktı. Bugün ABD'de yapı ruhsatları ve konut başlangıçları verileri takip edilecek.

Yurt içinde PPK toplantısı öncesinde güne yükselişle başlayan Borsa İstanbul, günün ilk yarısında bankacılık sektörü hisselerine gelen alımların öncülüğünde yükseldi. TCMB Ocak ayı toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faizinde indirime giderek yüzde 8.25'ten yüzde 7.75'e düşürdü. TCMB ayrıca faiz koridorunda değişiklik yapmayarak, üst sınır olan gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 11.25'te ve alt sınır olan gecelik borçlanma faizini ise yüzde 7.50'de tuttu. Toplantı sonrası yayımlanan raporda ''Para politikasındaki sıkı duruş ve alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir'' ifadesi yer aldı. Karar sonrası ilk etapta kurda sınırlı bir gerileme görülse de TCMB'ye faiz indiriminin yetersiz olduğu ve daha fazla faiz indirimi çağrıları yapılmasıyla, USDTRY paritesi yükseldi. Karar sonrası günün ikinci yarısına yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, gün içerisinde yükseliş denemeleri kurdaki yükseliş sebebiyle kısıtlansa da, endeks kritik günü primli tamamladı.

Endekste teknik açıdan yukarı yönlü eğilim devam etmekle beraber 90.000 seviyesi direnç seviyesi olarak izlenebilir. Endeksin 90.000 direncini yukarı yönlü kıramayıp gevşemesi durumunda 89.000 ve 87.000 seviyeleri destek seviyeleri olarak izlenebilir. 87.000 desteği önem arz etmektedir."

Borsa İstanbul'da yeni hedef Hong Kong olacak

BİST Genel Müdürü Turhan Londra Borsası ile yaptıkları stratejik ortaklığın ilerleyen günlerde Hong Kong Borsası'yla ilişkilerin geliştirmesiyle devam edeceğini belirtti.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Londra Borsası ile yaptıkları stratejik ortaklığın bir ilk adım olarak algılanması gerektiğini belirterek, "Önümüzdeki günlerde inşallah Hong Kong Borsası'yla da ilişkilerimizi geliştirmeye çalışacağız" dedi.

Turhan, İngiltere'nin başkenti Londra'da Anadolu Ajansı'nın medya sponsorluğunda düzenlenen "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör Forumu"nun ardından AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Londra Borsası ve The London Clearing House Limited ve Clearnet ile yaptıkları anlaşmanın, türev piyasaların likidite ve derinlik kazanması için çok önemli bir katkı sağlayacağını vurgulayan Turhan, "Bu ortaklığın arkasından başka adımlar da gelecek. Onun dışında tabii ki finansal sektör kuruluşlarıyla yapmak istediğimiz ve Borsa İstanbul'un paylarının yaklaşık yüzde 35'ini ilgilendiren stratejik ortaklık çalışmasında, piyasalarımızın genel olarak algılanışını, itibarını ve kapsayıcılığını genişletecek, itibarlı yatırımcılarla görüşüyoruz" şeklinde konuştu.

Asya piyasası ile olan ilişkilerin son derece önemli olduğunu vurgulayan Turhan, "Aslında bu anlamda dün Londra'da bulunmamdan istifade ederek, Hong Kong Borsası'nın bir iştiraki olan Londra Metal Borsası'nı ziyaret ettim ve onun genel müdürüyle de çok verimli bir çalışmamız oldu. Önümüzdeki günlerde inşallah Hong Kong Borsası'yla da ilişkilerimizi geliştirmeye çalışacağız" dedi.

İstanbul'u bölgenin fiziki altın saklama merkezi yapacak bir çalışma içerisindeyiz

Turhan, fiziki altın depolaması konusundaki çalışmalara ilişkin soruya ise "Kuyumcukent'te, İstanbul Yenibosna'da, bir bina inşaatımız devam ediyor. Aralık ayına yetişmesi planlanıyor. Bu binada bin 600 ton saklama kapasitesiyle Türkiye'yi, İstanbul'u, bölgenin fiziki altın saklama merkezi yapacak bir çalışma içerisindeyiz. Yine onu tamamlayacak anlamda da özellikle elmas piyasasıyla ilgili bir akım girişimlerimiz, projelerimiz de devam ediyor" cevabını verdi.

Endeksten sıfır atılması yönündeki çalışmalara ilişkin olarak ise bunu konuşmanın erken olduğunu belirten Turhan, şunları ifade etti:

"Biz şu anda bütün gayretimizi, odaklanmamızı, teknolojik dönüşüm çalışması üzerine yoğunlaştırdık. Onu başarıyla tamamlayalım. Endekslerle ilgili sıfır atmadan ziyade, Londra Borsası'yla, özellikle onların bir iştiraki olan FTSE'yle beraber yapmış olduğumuz ve endekslerin bütün dünyaya, küresel yatırımcı ağına, Londra Borsası ve FTSE aracılığıyla iletileceği bir çalışmayı biz daha fazla önemsiyoruz. Ama bahsedilen teknik konular, zamanı geldiğinde hallolur."

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan ve Londra Borsası Grubu Üst Yöneticisi Xavier Rolet bugün Londra'da, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı törenle Borsa İstanbul ve Londra Borsası arasında stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

Borsa İstanbul, 13 Ocak'ta yaptığı açıklamada Londra Borsası Grubu (LSEG) ile türev ve endeks ürünlerini kapsayan geniş kapsamlı bir anlaşmayı tamamladığını duyurmuştu. Anlaşmaya göre, türev ürünler ile ilgili anlaşma kapsamında LSEG, Borsa İstanbul'un piyasa kapitalizasyonu ve işlem hacmi bakımından önde gelen şirketlerini içeren BIST 30 endeksine ve pay senetlerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon ürünlerini yatırımcılara sunabilecek. LSEG'nin iştiraki olan takas kuruluşu London Clearing House (LCH.Clearnet) merkezi karşı taraf işlevini üstlenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları zirveye koşuyor, borsa 90 bine göz kırptı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN