Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TANAP akacak onlar bakacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye enerji faslı uyarısı geldi. Birliğe "Nabucco dediler, yapamadılar" sözleriyle çıkışan Erdoğan, "TANAP akmaya başlayacak ama onlar bakmaya devam edecek. Bizimle olan her ülke kazanacak" dedi

Giriş Tarihi: 21.1.2015
TANAP akacak onlar bakacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB'ye tıkanan enerji faslını hatırlatarak "Nabucco dediler, yapamadılar. Geldi, geçti. TANAP akmaya başlayacak ama onlar bakmaya devam edecek mesele bu" diyerek yüklendi. Enerji Uzmanları Derneği ve EPDK tarafından düzenlenen 'Enerji Piyasaları Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:
AB'YE SİTEM: AB üyelik fasıllarından tıkanan birinin enerji olmasını da manidar bulduğumu söyleyeyim. Nerede tıkandık, söyleyin? Cevap veremiyorlar. Aynen diğer konularda olduğu gibi. Nabucco dediler, yapamadılar. Geldi, geçti. TANAP akmaya başlayacak ama onlar hâlâ bakmaya devam edecek mesele bu. Dürüst olmak, samimi olmak gerekiyor. Türkiye'nin hallettiği fasıllar konusunda çok açık net söylüyorum. Hangi fasıl olursa olsun, 'biz bunun için hazırız' dediği faslı 2-3 ayda önlerine koyarız. Çünkü Türkiye buna hazır ama onlar hazır değil. Bizimle olan her ülkenin, kurumun kazançlı çıkacağından kimsenin kuşkusu olmasın.
ENERJİ KÖPRÜSÜYÜZ: Türkiye zengin doğal kaynaklara sahip bir ülke değil. Petrolümüz, doğalgazımız maalesef oldukça sınırlı. Enerjide dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak mümkün değil. Türkiye zengin enerji kaynaklarına sahip coğrafyalarla, ihtiyaç duyan ülkeler arasında köprü durumunda. Enerji kaynaklarının güvenli, istikrarlı geçişini sağlamak en az bu kaynaklara sahip olmak kadar öneme sahiptir.
1.3 MİLYAR İNSAN ELEKTRİKSİZ: Enerji dünyada en çok adaletsizlik yaşanan imkânlardan biri. Bugün dünyada 1.3 milyar insan elektrikten mahrum yaşıyor. Afrika'da yaşayan 800 milyonun elektrik tüketimi, New York'unki kadar. Enerji yatırımlarda geri kalmış ülkelere öncelik verilmesi gerekir. Uluslararası Enerji Ajansı'nın dönem başkanlığını bir süredir Enerji Bakanımız yürütüyor. G-20'nin dönem başkanıyız. Bu imkânları bir araya getirerek, dünya gündemine sunmakta kararlıyız.

120 MİLYAR DOLAR YATIRIM GEREKİYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023'te bugüne göre 2 kat enerji tüketileceğini belirterek, "O tarihe kadar 120 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirmeliyiz. Başbakanlık dönemimde ülkemizin enerji kaynakları için kamunun yanında özel sektör yatırımlarını da devreye almış ve teşvikte bulunmuştuk. Özel sektörün payı yüzde 32'den 75'lere çıktı. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için petrol ve doğalgaz aramaya hız verdik, hidroelektrik ve kömür kaynaklarını daha iyi değerlendirdik. Yenilenebilir enerjide önemli mesafeler kaydettik. Çevre hassasiyetimiz kimseden aşağı değil" diye konuştu.

TEMELİNİ MARTTA ATIYORUZ
Erdoğan, enerjiden elde edilen kaynağın barışa hizmet etmesi için çalışacaklarını belirterek, şöyle konuştu: "Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'nı yeniden işler hale getirdik. Güney gaz koridorunun temelini Bakü'de attık. Şimdi yeni projeleri hayata geçirme hazırlığındayız. TANAP projesinin temelini martta atıyoruz. 2018'de gaz akışını başlatmayı hedefliyoruz. Kıbrıs'ta Rum tarafının haksız ve uzlaşmasız tutumu karşısında, KKTC'nin hukukunu sonuna kadar savunacak, asla taviz vermeyeceğiz. Petrolün ve gazın uluslararası barışın aracı olması için çaba sarf edeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TANAP akacak onlar bakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN