Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüncü havalimanı için dev kredi anlaşması Mayıs'ta yapılacak

İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının işletmecisi İGA’nın Yönetim Kurulu Üyesi ve konsorsiyum üyelerinden Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 4.5 milyar euro tutarında kredi anlaşmasının da Mayıs ayı içinde yapılacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 21.1.2015 14:27 Güncelleme Tarihi: 21.1.2015 14:28
Üçüncü havalimanı için dev kredi anlaşması Mayıs'ta yapılacak
Üçüncü havalimanının 25 yıllık işletme hakkını kazanan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'nin Unifree DutyFree ile yaptığı anlaşmanın imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdemir, "750 milyon euro köprü kredisi aldık. Mayıs ayında esas büyük anlaşmayı yedi banka ile yapacağız. Rakam 4.5 milyar euro olacak. 1 milyar euro da özsermaye kullanacağız" dedi.

YILDA 90 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Konsorsiyumun aldığı havalimanı ihalesinin KDV dahil 26 milyar euro bedelle Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olduğunu belirten Özdemir, 29 Ekim 2017 tarihinde açılması planlanan havalimanının ilk aşamada yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını söyledi.

"Kot farkı" tartışmaları ile ilgili soruları da yanıtmayan Nihat Özdemir, "Bu durum zaten ihale öncesindeki maddelerde belirtilmişti. Havalimanının ilk etabı olan 90 milyon yolcu/yıl kapasiteyi bitirmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

3. HAVALİMANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü havalimanı için dev kredi anlaşması Mayıs'ta yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN