Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faktoringten reel sektöre 25 milyar liralık destek

Faktoring sektörü, geçen yıl reel sektöre yaklaşık 25 milyar lira kaynak sağladı. FKB Başkan Vekili Zafer Ataman, sektörün bu yıl yüzde 20 büyüyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 22.1.2015
Faktoringten reel sektöre 25 milyar liralık destek
Faktoring sektörünün yaklaşık 100 bin müşteriye ve onların 600 bin civarındaki borçlusuna ulaştığını belirten Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili Zafer Ataman, sektörün geçen yılın ilk 9 ayında yüzde 20'lik büyüme ile 81 milyar liralık ticarete aracılık ettiğini söyledi. Faktoring alacaklarının da yüzde 27'lik büyüme ile 23 milyar liraya ulaştığını ifade eden Ataman, 2014 yıl sonu işlem hacminin 110 milyar lira olmasının beklendiğini kaydetti.

KOBİ'LERE TA M DESTEK

Türkiye'de 3 milyona yakın KOBİ bulunduğunu hatırlatan Ataman, "Bu tip işletmelerin zamanını alan alacakların tahsili işlemlerini yürüten, ayrıca vadeli satışları nakde çeviren faktoring, KOBİ'lerin fona olan ihtiyacında önemli bir finansman tekniği olarak öne çıkıyor" diye konuştu. Faktoring sektörünün 2014'te de özellikle KOBİ ve ihracatçıların vadeli alacaklarını nakde çevirerek, tahsilatını takip ederek ekonominin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamaya devam ettiğinin altını çizen Ataman, "Çoğunluğu KOBİ olan reel sektör temsilcilerine sağladığımız finansman yıl sonu itibariyle yaklaşık 25 milyar TL'ye ulaştı" dedi.

GÜVENLİ SATIŞ İMKANI
Faktoringin yurt dışı hizmetleriyle de ihracatı kolaylaştırıp, KOBİ'lerin ticaret hacimlerine ve hızlı büyümelerine destek sağladığına dikkat çeken Ataman, "Faktoring garantisiyle ihracat yapan KOBİ'ler yeni pazarlardaki alıcılarını tanıma fırsatı yakalıyor. İstenildiği takdirde vadesinden önce ön ödeme kullanılarak nakit akışı düzenlenebiliyor ve alıcının mali durumu hakkında kısa zamanda haberdar olunarak güvenli satış yapma olanağı elde ediliyor" diye konuştu.

2015 HEDEFİ 130 MİLYAR TL

Türkiye ticaretinin yüzde 6'sına hizmet veren sektörün orta vadede bu penetrasyon oranını gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 10'nun üzerine çıkarmasının doğal olduğunu ifade eden Ataman, "Bu nedenle olası bir ekonomik kriz yaşanmadığı takdirde, ülkemizde faktoring sektörü, ekonomimizin büyüme oranının üstünde bir büyüme potansiyeline sahip. Ekonominin durağan sayıldığı 2014 yılında yüzde 20 büyüdük. 2015 yılında da benzer bir büyüme oranı ile 130 milyar TL ciro, 26-27 milyar TL'lık faktoring alacakları ve 120 bin civarı da müşteriye ulaşacağımızı öngörüyorum" tesbitinde bulundu.

KREDİ SİGORTA SI ÖNEMLİ

FKB Başkan Vekili Zafer Ataman, sektöre ilişkin gerçekleşmesini umdukları önemli bir gelişmenin de kredi sigortasının yaygınlaşması olduğunun altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faktoringten reel sektöre 25 milyar liralık destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN