İstikrarı zedelemek istiyorlar

Genel Müdürü Taşkesenlioğlu, kamu bankalarının istikrarı ve güven ortamını zedelemek isteyenlerin hedefi haline geldiğini belirterek, "Bu çabaları sonuç vermeyecek" diye konuştu

Giriş Tarihi: 22.1.2015
İstikrarı zedelemek istiyorlar
Paralel medyadaki karalama kampanyasına Genel Müdürü da sert tepki gösterdi. Bir araya geldiğimiz Taşkesenlioğlu, kamu bankalarındaki başarının Türkiye'de güven ortamı ve istikrarı zedelemeye çalışanların ana hedeflerinden biri haline geldiğini söyledi.

Paralel medya bu kez de takipteki alacaklar konusunda kamu bankalarını hedef aldı. Neden sürekli gündemdesiniz?
Halka açık bir kurum olarak tüm finansal tablolarımızı yatırımcılarımızla ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Düzenli olarak kamu ve bağımsız denetimden geçiyoruz. 2013 yıl sonunda takipteki alacak rasyomuz yüzde 2.59'du. Bu sektör ortalamasından oldukça düşük bir rakam. 2014 Eylül sonu itibarıyla bir miktar oranda artış yaşansa da, bu dönemi içermeyen raporları kaynak gösteren haberlerin kamu bankalarıyla ilgili olumsuz bir algı yaratmak hedefiyle gündeme getirildiğini düşünüyorum. Ancak kamu bankalarının başarıları ve sektördeki sıralamaları göz önünde bulundurulduğunda bu çabaların sonuç vermeyeceğine eminim.

Türkiye'de istikrarı bozmak isteyenlerin ısrarla kamu bankaları üzerinden bir oyun tertiplemesinin nedeni nedir?
Bundan 14 yıl önce görev zararı nedeniyle gözden çıkarılan ve kapatılmak istenen kamu bankaları, bugün özel sektör bankalarıyla yarışan, hatta onlardan daha verimli sonuçlar elde eden kurumlar haline geldi. Bu açıdan baktığımızda kamu bankalarının ülkemizin ekonomik büyümesinin ve ülkemizdeki istikrar ortamının önemli destekçileri arasında yer aldığını görüyoruz. Kamu bankalarının varlığının ve güçlü bilanço yapısının Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında da oldukça önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Gösterdiği gelişmeler ve artan piyasa etkinlikleri sayesinde kamu bankalarının önemli birer ekonomik faktör haline geldiğini ve bu nedenle kamu bankalarına yönelik çalışmaların olduğunu düşünüyorum.

En çok da Halkbank hedef alınıyor...
2002'den bu yana aktif büyüklüğümüzü 8 kat artırıp 149.8 milyar TL'ye çıkardık. Aktif kalitesinden taviz vermedik. 2002'de günlük 7 milyar TL likidite açığı, yüzde 77'si menkul kıymetlerden, sadece yüzde 7'si kredilerden oluşan bir bilanço yapısı, yüzde 49 takipteki kredi oranı, 10.7 milyar TL stok görev zararı vardı. 360 şube kapanmış, esnaf ve KOBİ kredileri vadesinden önce geri çağrılıyordu. Esnafa yüzde 47 faizle kredi kullandırılıyordu. 2014 Eylül sonu itibarıyla bilançoda menkul kıymet ağırlığı yüzde 17'ye indi, krediler yüzde 67'ye çıktı. 93.4 milyar kredi hacmimiz var. 580 milyon TL zarar üreten bankadan 2.75 milyar kâr üreten bankaya geldik. Birilerini rahatsız eden bu olsa gerek. Halkbank bugün uluslararası bankacılık sektöründe bilinen, yabancı yatırımcıların yakından takip ettiği, itibarı yüksek ve saygın bir banka. İstikrarlı büyüyen ve piyasa etkinliği artan kamu bankaları, ekonomik istikrarın en önemli destekçilerinden biri haline geldi. Dolayısıyla, ülkemizdeki güven ortamı ve istikrarı zedelemeye çalışanların ana hedeflerinden biri halindeyiz

ARKADAŞINA GÖNDER
İstikrarı zedelemek istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN