Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK'dan 20 günde emekli maaşı

Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı'na bağlı verilerin tamamen elektronik ortama taşınmasıyla emeklilik süresi 20 güne düşecek.

Giriş Tarihi: 22.1.2015 16:06 Güncelleme Tarihi: 22.1.2015 16:08
Sosyal Güvenlik Entegrasyon Projesinin (SGEP) tamamlanmasıyla emekli aylığı bağlama süreci 20 güne düşecek.

Ayrıca yapılacak bilgilendirmelerle vatandaşlar, faydalanmaları gereken haklardan daha hızlı haberdar olacak.

Çalışmaları devam eden Sosyal Güvenlik Entegrasyon projesiyle, SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı'na bağlı sigortalıların bütün bilgileri belirli bir ortamda birleştirilmesi öngörülüyor. Entegrasyon sağlandıktan sonra, emeklilik işlemleriyle ilgili bilgi ve belgeye ulaşmak isteyen vatandaşlar bu bilgilere kolayca ulaşacak.

Bilgi ve belge taleplerinin elektronik ortama taşınmasıyla emekli aylığı bağlama süreci de kısalacak.

Türkiye'nin haberine göre, SGK tarafından yapılan emekli aylığı bağlama işleminin süresi SSK'lılar için ortalama 60 günün üzerindeyken 30 güne düşürülmesi için geçtiğimiz yıllarda çalışmalar yapılmıştı. Bu süreyi daha da aşağı indirmek için yeni yöntemlere başvurulacak.

Gerekli prosedürlerin daha hızlı ilerlemesi için yapılacak çalışmalarla bu süre beş yıl içerisinde 20 güne kadar indirilecek.

EMEKLİ SANDIĞI'NI İLGİLENDİREN ÇALIŞMA

5 yıl içerisinde yapılacak bir diğer çalışma ise Emekli Sandığı'na bağlı sigortalıları ilgilendiriyor.

4C'li sigortalıların bilgilerinin saklanması, gereksiz yazışmalarla zaman kaybının önlenmesi ve emekli aylığı bağlama süresinin en aza indirilmesi amacıyla başlatılan Hizmet Takip Projesi (HİTAP) tam anlamıyla devreye sokulacak.

Bu proje ile Emekli Sandığına bağlı sigortalıların tüm işlemleri elektronik ortama aktarılarak toplam hizmet süresi ve emekli olunacak yaş bilgisine ulaşılabilecek.

Kaynak: A Haber

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK'dan 20 günde emekli maaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN