Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pasaportta biyometrik geçiş dönemi başladı

Giriş Tarihi: 23.1.2015
Pasaportta biyometrik geçiş dönemi başladı
Yurtdışına giriş çıkışlardaki pasaport kontrol işlemlerinin daha hızlı yapılmasına olanak sağlayacak olan "Biyometrik Otomatik Geçiş" uygulaması, Türkiye'de ilk kez deneme amaçlı olarak Atatürk Havalimanı'nda devreye girdi. Dünyada bazı ülkelerde uygulanan ve parmak iziyle 15 saniyede geçiş imkânı sağlayan sistem için dış hatlar terminali geliş ve gidiş katlarına 2'şer adet biyometrik kabin yerleştirildi. Buradan önceki gün itbarıyla geçişler yapılmaya başlandı.

5 DAKİKA SÜRDÜ

Sistemden ilk geçiş yapan Ahmet Fayez isimli bir yolcu, sırtındaki çanta nedeniyle ancak üçüncü denemesinde 5 dakikada geçiş yapabildi. Madrid'e uçan Fayez, "Avrupa'da kullanılanları gördüm, nasıl olacağını tahmin ediyorum"dedi. İkinci geçişi yapan Hasan Giriz'in işlemleri ise daha kısa sürdü.

SAYI 6'YA ÇIKACAK

Yaklaşık 500 bin euroya mal olan sistemle ilgili bilgi veren TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, yaklaşık 14 ay süren çalışmaların sonunda sistemin test aşamasına geldiğini söyledi. İlk yolcuların sistemden geçiş yaptığını belirten Ünlü, "Amacımız öncelikle yolcu akışını hızlandırmak. Bizim de dünyanın gelişmiş ülkeleri gibi aynı teknolojiyi kullandığımızı göstermek. Şu an iki gidiş, iki de geliş katında kullanıma hazır ünite var. Yakın zamanda bu sayıyı 6'ya çıkarmayı planlıyoruz"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pasaportta biyometrik geçiş dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN